En çok ihtiyaç duyduğunuz anda güvenilir WordPress eğitimleri.

Yeni Başlayanlar İçin WordPress Kılavuzu

+12

Yılların Dijital Deneyimi

635

Yayınlanan İçerik

PDF, Elektronik Tablo ve diğerleri WordPress Blog Yazıları’na Nasıl Yerleştirilir

WordPress blog yazılarınıza PDF, elektronik tablo ve diğer tür dokümanları gömmek ister misiniz?

WordPress, güçlü bir içerik düzenleyiciyle birlikte gelir ve embed bloklarını kullanarak videoları , tweet’leri , sesleri ve diğer medya biçimlerini kolayca gömmenizi sağlar .

Ayrıca kullanıcıların indirebileceği diğer dosya türlerini de yükleyebilirsiniz. Ancak, PDF, e-tablo ve diğer belgeler gibi dosyaları blog gönderilerinize yerleştirmek mümkün değildir.

Bu yazıda, WordPress blog yazılarınıza PDF, e-tablo, powerpoint ve diğer belgeleri nasıl yerleştireceğinizi göstereceğiz.

Bu rehberde gezinmenize yardımcı olmak için, içindekileri burada oluşturduk.

  1. Eklenti olmadan WordPress Blog Yazıları’na PDF ekleme
  2. PDF Viewer Eklentisini Kullanarak WordPress Yazılarına PDF Gömme
  3. WordPress’te Elektronik Tabloları ve Diğer Belge Türlerini Katıştırma
  4. WordPress Gönderilerinde SlideShare Sunumlarını Yerleştirme
  5. Google Dokümanları, Sayfaları ve Diğerlerini WordPress Yayınlarına Gömme

Şimdi rehbere başlayalım.

Eklenti olmadan WordPress Blog Yazıları’na PDF ekleme

Varsayılan olarak, WordPress PDF belgeleri için tam yerleştirme seçeneği sunmaz; ancak, blog yazılarınıza bağlantı olarak ekleyebilirsiniz.

Web sitenize bir eklenti eklemek istemiyorsanız bu seçenek kullanışlıdır.

Dosya bloğunu WordPress postanıza veya sayfanıza ekleyin ve ardından PDF dosyanızı yükleyin.

Dosya bloğu ekle

PDF dosyasını yükledikten sonra, WordPress dosya adını bir indirme düğmesiyle görüntüleyecektir. Dosya adını düzenleyebilir ve düğme metnini indirebilirsiniz.

PDF bağlantısını indir

Ayrıca indirme düğmesini gösterme veya gizleme ve dosyanın kendisine mi yoksa ek sayfasına mı bağlanacağını seçme seçeneğiniz de vardır.

Web sitenize Microsoft Word belgeleri, Excel elektronik tabloları ve PowerPoint sunumları yüklemek için bu yöntemi kullanabilirsiniz.

Bu yöntem daha kolay ve anlaşılır olsa da, kullanıcıların dosyayı görüntülemek için indirmeleri gerektiği anlamına gelen belgeleri yerleştirmez ve kullanım durumuna bağlı olarak kullanıcı dostu olmayabilir.

WordPress’e belge yerleştirmenin başka yollarına da bakalım.

PDF Viewer Eklentisini Kullanarak WordPress Yazılarına PDF Gömme

Yukarıda gösterildiği gibi, PDF dosyalarını bağlantı olarak görüntülemek, web sitenizi ziyaret edenleri sitenizden uzaklaştıracaktır.

Bu yöntemde, belgenin WordPress yayınlarınıza ve sayfalarınıza nasıl kolayca yerleştirileceğini ele alacağız.

Öncelikle, Embed PDF Viewer eklentisini kurmanız ve etkinleştirmeniz gerekir . Ayrıntılı talimatlar için, bir WordPress eklentisinin nasıl kurulacağı ile ilgili adım adım kılavuzumuza bakın .

Eklenti etkinleştirildikten sonra, yeni bir gönderi oluşturun ya da bir PDF belgesini gömmek için mevcut olanı düzenleyin.

WordPress kayıt düzenleme ekranında, Yeni Blok Ekle simgesine tıklayın ve Gömüler bölümünün altındaki PDF bloğunu seçin.

WordPress Post Editor'da PDF Gömme Bloğu Seçin

Bundan sonra yayınınıza yeni bir PDF dosyası yükleyebilir, medya kitaplığınızdan bir tane seçebilir veya URL’den ekleyebilirsiniz.

WordPress Düzenleyicide Eklenen PDF Bloğu

Dosyayı seçtikten sonra blog postanıza katıştırılmış PDF dosyasını görebilirsiniz. Ayrıca gömme alanını yeniden boyutlandırabilir ve sol taraftaki blok seçeneklerinden ilave CSS ekleyebilirsiniz.

WordPress Post Editor'da Gömülü PDF

Kişiselleştirmeyi tamamladığınızda yayınınızı kaydedin ve canlı web sitenizde önizleyin. İşte demo web sitemizde nasıl göründüğü.

WordPress Post Önizlemesine Gömülü PDF

WordPress’e Microsoft Word, Elektronik Tablo ve Diğer Belgeleri Yerleştirme

Yukarıda belirtilen eklenti sadece PDF dosyalarını WordPress sitenize gömmenizi sağlar.

Microsoft Word, Excel elektronik tablosu, PowerPoint sunumu, vb. Gibi daha fazla belge türü gömmek istiyorsanız, başka bir eklenti kullanmanız gerekir.

Öncelikle, web sitenize Herhangi Bir Belgeye Göm eklentisini kurmanız ve etkinleştirmeniz gerekir .

Ardından, yeni bir gönderi oluşturun veya bir belgeyi gömmek için mevcut bir iletiyi açın. Tamamlandığında, Embed bölümünün altındaki Document bloğunu ekleyin.

WordPress Düzenleyicisi'ne Belge Bloğu Ekleme

Bundan sonra, Doküman Ekle düğmesine tıklamanız gerekir.

WordPress Post Editor'da Belge Seçeneği Ekleme

Sonra, bir belge yükleyebilir veya bir URL’den ekleyebilirsiniz. Ücretli eklenti kullanıcıları ayrıca Google Drive, Dropbox ve Box’tan doküman ekleyebilir.

Belge Seçenekleri Ekle

Gömülecek belgeyi seçtiğinizde, gömmeyi özelleştirmek için seçenekleri göreceksiniz. Bunları gözden geçirmeniz ve Ekle düğmesini tıklamanız gerekir.

Elektronik Tablo Gelişmiş Seçenekleri Ekle

Bir kez yapılırsa, gönderiminize yerleştirilmiş belgeyi görebilirsiniz. Ayrıca belge görüntüleme seçeneklerini sol taraftaki blok seçenekleri panelinden tekrar inceleyebilirsiniz.

WordPress Düzenleyicisine Katıştırılmış Elektronik Tablo

Yayınınızı kaydedin ve canlı web sitenizde önizleyin. Katıştırılmış e-tablonun demo web sitemizde nasıl göründüğü.

WordPress Önizlemesine Katıştırılmış Elektronik Tablo

SlideShare Sunumlarını WordPress Mesajlarına Gömme

PDF’den ve diğer belgelerden farklı olarak, WordPress, üçüncü taraf hizmetlerden gelen içeriği web sitenize kolayca yerleştirmenizi sağlar.

YouTube videoları , Tweetler , Facebook güncellemeleri, SlideShare sunumları ve daha fazlası için yerleşik gömme seçeneklerine sahiptir .

Hepsinden iyisi, yeni WordPress blok düzenleyici , onlar için ayrı gömme blokları içerir.

Bir SlideShare sunumunu WordPress blog postanıza yerleştirmek için yeni bir yayın oluşturun veya mevcut bir tanesini düzenleyin. Ardından, Yeni Blok Ekle simgesine tıklayın ve slayt düzenleme bloğunuza SlideShare bloğunu ekleyin.

WordPress Post Editor'da SlideShare Embed Block ekle

Daha sonra, SlideShare web sitesini ziyaret etmeniz ve yerleştirmek istediğiniz SlideShare sunumunun bağlantısını kopyalamanız gerekir.

İşlemi tamamladıktan sonra, bağlantıyı embed SlideShare bloğuna yapıştırın ve Gömme düğmesini tıklayın.

WordPress Post'a SlideShare URL'sini gömün

Bundan sonra, blog postanıza katılmış SlideShare sunumunu görebilirsiniz. Sol taraftaki blok seçeneklerini gözden geçirebilir ve gönderinizi kaydedebilirsiniz.

WordPress Editör'de eklenen SlideShare Sunumu

Tamamlandıktan sonra, gömülü SlideShare sunumunu web sitenizde canlı olarak önizleyebilirsiniz. İşte demo web sitemizde nasıl göründüğü.

WordPress'te SlideShare Sunumu Eklendi - Önizleme

Google Dokümanlar, E-Tablolar ve Diğerleri WordPress’e Nasıl Katıştırılır

Yukarıdaki örneklerde, yerel bilgisayarınızdan nasıl PDF ve başka belgeler ekleyeceğinizi ele aldık. Ancak günümüzde birçok kullanıcı doküman oluşturmak ve saklamak için Google Drive’ı kullanıyor (özellikle küçük işletme sahipleri).

Microsoft Word, Excel Sayfaları ve PowerPoint sunumlarına benzer şekilde, Google Drive da Dokümanlar, Sayfalar, Sunumlar ve diğer çevrimiçi belgeleri oluşturmanıza olanak sağlar.

Google Drive’da belgeler oluşturduysanız, bu dosyaları iFrame yöntemini kullanarak WordPress gönderilerinize kolayca gömebilirsiniz.

Bir Google dokümanını WordPress’e yerleştirmek için önce belgeyi tarayıcınızda açmanız gerekir. Bundan sonra, Dosya menüsüne gidin ve “Web’de yayınla” seçeneğini tıklayın.

Google Dokümandaki Web Seçeneğinde Yayınla

Bundan sonra, yeni bir açılır pencere görünecektir. Göm seçeneğini seçmeniz ve ardından Yayınla düğmesini tıklamanız gerekir.

Google Dokümanın Gömme Kodunu Bulmak için Yayınla'yı tıklayın.

Bir kez yapılırsa, size bir iFrame yerleştirme kodu sağlayacaktır. Devam et ve kodu kopyala.

Google Doküman Kodu Göm

Ardından, Google dokümanını yerleştirmek için yeni bir yayın oluşturmanız veya mevcut bir gönderinizi düzenlemeniz gerekir. Gönderi editörünüzde, gömme kodunu eklemek için Özel HTML bloğunu ekleyin.

WordPress Post'a Özel HTML Bloğu Ekleme

Özel HTML bloğu yazı düzenleme alanınıza eklendikten sonra, daha önce kopyaladığınız gömme kodunu yapıştırın.

WordPress Post’a Eklenen Google Doküman Gömme Kodu

Gömme koduna height ve width parametreleri eklemeniz gerekebilir. Parametreleri bu şekilde iframe koduna ekleyin:

1<iframe src="https://docs.google.com/document/d/e/2PACX-1vQXyRM7bAOY2Em38yYkFKDlFwMp7tlofsdfdgeGDFg4lVkv_9HB_5WbGLwfMScaGQmDf34mIH/pub?embedded=true" width="550" height="600"></iframe>

Bundan sonra yayınınızı kaydedebilir ve daha sonra canlı web sitenizde önizlemesini yapabilirsiniz. İşte demo web sitemizde nasıl göründüğü.

Google Doküman WordPress Post’a Gömülü

Artık Google Drive hesabınızdan diğer belgeleri WordPress’e gömmek için bu yöntemi kullanabilirsiniz.

Umarız bu makale, PDF, e-tablo ve diğer belgeleri WordPress yayınlarına nasıl yerleştireceğinizi öğrenmenize yardımcı olur. WordPress’te dosya indirmelerinin nasıl yönetileceği, izleneceği ve kontrol edileceği ile ilgili kılavuzumuzu da görmek isteyebilirsiniz .

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

İlgilinizi çekebilecek diğer içerikler

Picture of destek

destek

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3.200'den fazla okuyucu

furkansaglam.com’u yeni içerikler için takip edin!