Ara
Close this search box.

En çok ihtiyaç duyduğunuz anda güvenilir WordPress eğitimleri.

Yeni Başlayanlar İçin WordPress Kılavuzu

12+

Yılların Dijital Deneyimi

638

Yayınlanan İçerik

Hemen Çıkma Oranı Nasıl İyileştirilir

Başarılı bir çevrimiçi mağaza işletmek için sitenize yalnızca doğru hedef kitleyi çekmek zorunda değilsiniz – dikkatlerini çekmeli ve onları satın almaya ikna etmelisiniz. 

Sitenizin bu alandaki performansının önemli bir göstergesi, hemen çıkma oranıdır. 

Hemen çıkma oranı nedir? 

Hemen çıkma oranı, sitenize bir sayfaya inen ve ardından başka sayfaları ziyaret etmeden ayrılan kişilerin yüzdesidir. Bu ölçüm, sitenizin potansiyel müşterileri çekmek için ne kadar iyi çalıştığını size çok fazla anlatabilir. Hemen çıkma oranınız gerçekten yüksekse, dikkatlerini çekmek için iyi bir iş yapmadığınızın açık bir göstergesi olabilir, bu da onları satın alma konusunda ikna etme şansınız çok düşüktür. 

İyi bir hemen çıkma oranı nedir? 

“İyi” veya “Kötü” hemen çıkma oranını belirlemek için belirlenmiş bir kural yoktur. Neil Patel gibi bazı uzmanlar , ortalama hemen çıkma oranlarının tüm endüstrilerde% 45-65 arasında değiştiğini bildirmektedir . Hubspot, hemen çıkma oranlarını Google tarafından derlenen sektör karşılaştırmalarına göre listeler . Onlara göre, ortalama e-ticaret hemen çıkma oranı% 20-40 arasında olmalıdır. 

Mantık, iyi bir hemen çıkma oranının bu ortalamanın içinde veya altında olan bir fiyat olacağını söyler.

Bununla birlikte, sitenizi iyileştirmek için, hemen çıkma oranınızı sektörel kıyaslama ölçütleri veya diğer web siteleriyle karşılaştırmaya daha az odaklanın ve bunun yerine hemen çıkma oranlarınızı kendi performansınızla karşılaştırmaya odaklanın. 

Başka bir deyişle, iyi bir hemen çıkma oranı, ölçtüğünüz önceki döneme göre düşük (ay, çeyrek, yıl, vb.). 

hemen çıkma oranının nasıl iyileştirileceğini gösteren Google Analytics’in ekran görüntüsü

Hemen çıkma oranınızı nasıl buluyorsunuz? 

Hemen çıkma oranı, genellikle Google Analytics’e giriş yaptığınızda veya Kitle> Genel Bakış bölümüne gittiğinizde ilk sayfanın başında görüntülenir . Ancak bu sayı, varsayılan bir süre boyunca sitenizin hemen çıkma oranıdır ve size çok fazla bir şey söylemez. 

Eğer giderseniz Davranış> Site İçeriği> Tüm Sayfalar , sitenizdeki her bireyin sayfasının hemen çıkma oranını bulabilirsiniz. Süreyi sağ üst köşede ayarlayabilirsiniz. 

WooCommerce Google Analytics, Pro uzantısı online mağazadan ayrıntılı analizlerini görüntülemek için harika bir yol sağlar. Bu uzantı, analitik verilerinizle gerçek satışlar arasındaki bağlantıyı görmenize yardımcı olur; böylece gelirinizi artırmak için önemli kararlar verebilirsiniz.

Hemen çıkma oranlarını nasıl ölçmelisiniz?

Hemen çıkma oranlarını, yeterli bir örneklem büyüklüğüyle veya iki önemli olay arasında bir zaman dilimine göre ölçmelisiniz. Bu nedenle, önceki ayın aynı ayına karşılık bu ayın hemen çıkma oranlarına bakabilirsiniz. Veya, yeniden tasarlanmış bir siteyi yeni başlattıysanız, lansmandan sonraki ilk ayı lansmandan önceki ayla karşılaştırabilirsiniz.

Sitenize on kişi gönderen bir reklam için para harcadığınızı hayal edin, ancak hiçbiri satın almaz. Bir örneklem büyüklüğünün küçük olması, bir trend belirlemeye yetecek kadar veri olmadığı için büyük bir değişiklik yapmanıza yol açmamalıdır. 

Genellikle, günlük hemen çıkma oranlarına dayanarak karar vermekten uzak durmak akıllıca olur, çünkü herhangi bir gün verilerinizi rahatsız eden bir anormallik yaşayabilir. Ancak, bu bazı durumlarda anlamlı olabilir. Her yıl satışlarınızın büyük bir kısmını oluşturan tek bir etkinliğiniz varsa, bu yılın etkinlik tarihiyle geçen yılın karşılaştırılmasıyla ilgili bir günlük karşılaştırma yapmak isteyebilirsiniz. 

Günümüzdeki hemen çıkma oranlarını izlemek isteyebileceğiniz bir neden, sitedeki büyük değişiklikleri saptamak değil, sorunları tespit etmektir. Normalde% 35’lik bir hemen çıkma oranı görürseniz ve bir gün% 90’a yükselirse, daha fazla araştırma yapmak istersiniz. Sitenizde bir şey bozuk olabilir.

Son olarak, hemen çıkma oranını ölçmek için kullandığınız örneklem büyüklüğünün veya zaman aralığının ötesinde, tam olarak ne ölçtüğünüzü düşünün . Tek tek sayfaların alışılmadık derecede yüksek veya düşük hemen çıkma oranları olabilir veya belirli sayfa kategorilerinin diğerlerinden daha iyi bir grup olarak performans gösterdiğini görebilirsiniz. Sayfaları tek tek veya koordineli gruplar halinde analiz ederek, yalnızca site genelindeki hemen çıkma oranınıza bakmak yerine, hangi sayfaların veya içerik türlerinin müşterilerinizi etkilediğini ve nelerin etkilemediğini öğrenebilirsiniz. 

Peki, insanlar neden sıçrama yapıyor? 

İnsanlar birçok nedenden ötürü sıçrama yapıyorlar, ancak genellikle bu dört geniş alandan biriyle ilgili: 

1. Doğru türde ziyaretçileri çekmiyorsunuz.   Üstün lüks müşterileri hedefleyen reklamlar yayınlıyorsanız, ancak siteniz mükemmel tasarlanmış bir siteye sahip olsanız bile, kabul edilemez bir hemen çıkma oranı göreceksiniz. 

2. Onları daha ileri gitmeye zorlamadın. Sitenizi taramaya devam etmeleri için ilgi çekici veya ilginç hiçbir şey yoktu. Sayfadaki mesaj onlarla yanaşmazsa, mükemmel hedeflenmiş bir kitle bile ayrılır.

3. Kötü bir kullanıcı deneyimi oldu. Belki de sitenizin yüklenmesi çok uzun sürdü veya kullanıcılarınız sitenizdeki metni okuyamadı. Belki bir kötü amaçlı yazılım uyarısı aldılar veya kendilerini güvensiz hissettiren başka bir şey gördüler. Bir mobil cihaza göz atıyorlarsa ve siteniz mobil cihazlar için optimize edilmemişse, devam etmiş olabilirler. Menünüzde gezinmek zorsa ve nereye gideceğinizi bulamadıysa, onlar da bırakmış olabilir. 

4. Tam olarak aradıklarını sağladın. Özellikle yüksek çıkma oranına sahip sitenizin spesifik bir sayfa yok değil her zaman yeniden dizayn edilmesi gerektiğini anlamına gelir. Aslında, kullanıcıya değer sağlamanın çılgınca başarılı olduğu anlamına gelebilir. Nasıl? 

Müşterilerinizin “[örnek mağaza] hangi boyutta ayakkabı satıyor?” Diye aradığını hayal edin. İlk arama sonucunu tıklar ve mağazanızdaki kadın ayakkabılarını 3-11 boyutlarında sattığınızı belirten bir sayfaya gider. Kişi cevabını alır, gelecekteki alışveriş için bu bilgiyi uzak tutar ve bırakır. Sorularını hızlı ve etkili bir şekilde cevapladınız ve deneyimlerine değer kattınız. Başka sayfaları görüntülemeden ayrıldılar, ancak bu bir başarısızlık olduğu anlamına gelmiyor.

Hemen çıkma oranını düşündüğünüzde daima kullanıcı deneyiminin tam bağlamını ve pazarlama hedeflerinizi düşünmelisiniz. 

ahşap masa başında bir dizüstü bilgisayar kullanarak adam

Hemen çıkma oranınızı artırmak için ne yapabilirsiniz? 

1. Teknik al

Kullanıcılar sitenizin hızlı bir şekilde yüklenmesini bekler. Kullandıkları cihaza uygun olacağını ve etkili bir şekilde navigasyon yapabileceklerini umarlar. Ayrıca, SSL sertifikası veya endüstri onayları gibi meşruiyet belirtileri aramak için eğitildiler. 

Entrepreneur.com’a göre , kullanıcıların% 47’si bir sitenin iki saniye veya daha kısa sürede yüklenmesini beklemektedir. Bazı hız testleri yapmak ve sitenizin nasıl performans gösterdiğini görmek iyi bir fikirdir . Siteniz sürekli olarak bu eşiği karşılar mı? Genellikle, bir e-ticaret sitesi için yavaş yükleme sayfalarının suçlu bir şekilde düzgün optimize edilmiş görüntülerin eksikliğidir. Jetpack , resimlerinizi optimize etmenin kolay bir yoludur, ancak tam kılavuzumuzu buradan da okuyabilirsiniz . 

Siteniz mobil uyumlu mu? Artık daha fazla ziyaretçi her zamankinden daha mobil cihazlara göz atıyor ve yüzde her gün artıyor. Sitenizin mobil bir cihazda gezinmesi zorsa, ziyaretçilerinizin başka sayfalar görüntülemeden ayrılma şanslarını büyük ölçüde arttırırsınız. 

Sitenizin iyileştirmeye yönelik önerilerle birlikte ne kadar iyi ölçtüğünü görmek için Google’ın mobil dostu testini kullanabilirsiniz. 

Bir SSL sertifikası alın ve geçmişte sahip olabileceğiniz çözülmemiş kötü amaçlı yazılım sorunlarının tamamen çözülmüş olduğundan emin olun. Kullanıcılar sitenize girip bir virüs / kötü amaçlı yazılım uyarısı alırsa, uzun süre takılmayacaklarına bahse girebilirsiniz. 

2. Dikkat dağıtma sınırı

GSYİH çağında, sitenize ilk kez gelen ziyaretçiler genellikle bir bildirim ve ekranlarında izin talepleri ile karşılanır. Bu bildirime bir pop-up, sohbet kutusu veya navigasyon yoluna giren başka bir şeyle hemen eşlik ederseniz, müşteriler rahatsız olabilir.

Sayfanızda çok sayıda reklam varsa, birden fazla teklif yanıp sönüyor, pop-up’lar ve genel kargaşa, fiziksel bir mağazaya girip aynı anda birkaç saldırgan satıcı tarafından karşılanmak gibi. Deneyimi rahatsız edebilir ve müşterilerin ayrılmasına neden olabilir.

Bu nedenle, bu tür araçları kullanımınızı sınırlandırın. Hemen çıkma oranınızı ve satışlarınızı nasıl etkilediğini görmek için her birini test edin ve kullanıcı deneyimini en iyi sonuçları sağlayana göre optimize edin. Her hafta bir pop-up açabilir ve satışlar veya hemen çıkma oranları üzerinde ölçülebilir bir etki olup olmadığını görebilirsiniz. Sohbet botları veya diğer araçlar için de aynısını yapın. Ve unutmayın, satışlardaki artış kayıp ziyaretçilerden daha ağır basarsa, bu araçlar daha yüksek bir hemen çıkma oranına değer olabilir. 

3. Kolay Gezinme Oluştur

Çok çeşitli ürün kategorileri sunarsanız, seçeneklerin net ve hızlı bir şekilde sunulduğundan emin olun. Tişört, ayakkabı ve pantolon satıyorsanız ancak bir kullanıcı sitenize girdiğinde gösterdiğiniz tek şey tişört ise, kafaları karışabilir veya sinirlenebilir ve ayrılabilir. Hemen seçim yapmaları için geniş kategoriler verin ve yollarını oradan seçmelerine izin verin. 

Menünüzdeki öğeler kısa, özlü ve açık oldukları bağlantıyı tam olarak açıklamalıdır. Menünüzde niş terimler veya dil kullanmaktan kaçının; ilk kez gelen ziyaretçi ne anlama geldiğini anlayamayabilir.  

Yapışkan menüler uzun sayfalar için harika olabilir, böylece kullanıcılar ana menünüze erişmek için en üste kaydırmak zorunda kalmazlar. Müşteriler, altbilginizde iletişim bilgileri, SSS ve politikalar gibi şeyler bulmayı bekler.

Son olarak, siteniz çok fazla karmaşık bilgi veya sayfa içeriyorsa, ekmek kırıntıları eklemeyi düşünebilirsiniz. Bunlar, kullanıcıların sitenizde gezinmeleri ve daha önce bulundukları sayfaya kolayca geri dönmeleri için ikincil bir yol sağlar. Ayrıca, sitenizin hiyerarşisini ana hatlarıyla belirtir ve ziyaretçilerin kaybolmasını önler.

Bir kahve şirketi web sitesinde "ekranın üstünde" ekran görüntüsü
Fotoğraf © https://joecoffeecompany.com/

4. En İyi Öğeleri Katlamanın üstüne koy

“Üst kısmın üstü” terimi gazetelerden geliyor. Gazeteler bir rafa oturur ve tek görebileceğiniz üst kısımdır – katlanmadan önce görünen şey. Bu üst yarı hemen seni çekmek zorunda. Dikkat çekici başlığı alt kısımdaysa, onu görmezsiniz veya almak istemezsiniz. 

Bir web sitesinde, “ekranın üstündeki”, kaydırma yapmak veya gezinmek zorunda kalmadan kullanıcı tarafından görünenleri ifade eder. Katlamanın üstünde görünen, çeşitli cihazlarda ve ekran boyutlarında farklı olacaktır. Hemen dikkat çektiğinizden emin olmak için mümkün olduğunca çok sayıda test edin. GSYİH gibi şeyler için nereye bildirim yaptığınıza bağlı olarak, bu her zaman sayfanın en üstünde olmayabilir.

Profesyonel İpucu: Web sitesi trafiğinizin çoğundan hangi ekran boyutlarının / cihazların sorumlu olduğunu görmek için Google Analytics’i kullanın . Yüzlerce cihaz ve ekran boyutu var, ancak trafiğinizin çoğunu küçük bir sayı oluşturuyor. Hepsini test edip ayarlayamayacağınız için, en önemlilerinden birini seçin ve önce doğru olanı alın. 

% 50’ye varan bir cihazın deneyimini geliştirmek için, trafiğinizin% 1’ini getiren bir cihaz için kullanıcı deneyimini feda etmeniz gerekebilir. 

5. Her Zaman Test Olun

Sitenizdeki bir şeyin hemen çıkma oranını nasıl etkileyeceğinden emin değilseniz veya etkilerini en üst düzeye çıkarmak için küçük değişiklikleri hassaslaştırmak istiyorsanız, A / B veya bölünmüş testi düşünebilirsiniz. Bu tür testler, web sitenizin alternatif sürümlerine veya belirli bir sayfaya trafik göndermenize olanak sağlar. Daha sonra genel performans hakkında size veri gönderiyorlar. 

Örneğin, sitenin üstündeki iki afiş görüntüsü varyasyonunu test etmeyi seçebilirsiniz. Bunu bir süre çalıştırabilir ve “A” sürümünün veya “B” sürümünün daha düşük bir hemen çıkma oranıyla sonuçlanıp sonuçlanmadığını görebilirsiniz.

İşte dikkat etmeniz gereken harika bir A / B test aracı. 

6. Kullanıcıları İlk Kez Doğru Yerde Alın

Sayfaları kategorilere göre optimize etmek için SEO kullanın, böylece insanlar yalnızca ana sayfanıza girmez, tam olarak aradıkları ürün kategorisini sunan sayfaya giderler. Biri “[örnek marka adı] ayakkabı” kelimesini ararsa, ideal olarak mağazanızın ana sayfasını değil, ana ayakkabı kategorisinin önce görünmesini istersiniz. Yardıma ihtiyacınız olursa, Jetpack SEO hedeflerinize yardımcı olacak harika araçlar sunar.

Ücretli arama ağı reklamlarıyla, kullanıcıları sitenizdeki belirli bir sayfaya götüren site bağlantıları ekleyebilirsiniz. Öğrencilere yönelik ürünler satıyorsanız, birileri “okula geri döndüğünde” arama yaptığında ortaya çıkan bir reklam yayınlayabilirsiniz. Bir kullanıcı, reklamınızın başlığını tıklayabilir ve okul satışınıza geri dönmeniz için bir açılış sayfasına yönlendirilebilir veya kullanıcıların, aradıklarını daha hızlı bir şekilde bulabilmeleri için ürün kategorilerini site bağlantılarına ayırabilirsiniz. 

“Sırt çantaları”, “Üniformalar”, “Atletik Giysiler” ve “Ayakkabılar” için site bağlantılarınız olabilir. Kullanıcılar “okula geri dönecek kıyafetler” arayabilirler ancak gerçekten tek tip kıyafetler arıyorlar. Doğrudan üniforma bölümünüze ilk kez ulaşırlarsa, gördüklerinden memnun olmaları ve sitenizi taramaya devam etmeleri çok daha olasıdır. 

Bu aynı tür site bağlantıları, organik arama sonuçlarında da görünebilir. Sonuçlarda bağlantıların tam olarak ne göstereceğini belirleyemeseniz de, Google çabalarınıza yardımcı olacak en iyi uygulamaları önerir . 

7. yüksek kaliteli, benzersiz görüntülere sahip

Yüksek kaliteli görüntüler, çevrimiçi mağazanızın başarısı için çok önemlidir. Kullanıcılar ürünleri şahsen görüp ellerinde tutamayacağı için, deneyimi mümkün olduğunca gerçekçi kılmak istiyorsun. 

Stok fotoğraflar iyi bir fikir gibi görünebilir ve bazı durumlarda onlardır, ancak başka hiçbir mağazanın da kullanabileceği stok fotoğrafları benzersiz bir marka oluşturmanıza yardımcı olmaz. Kullanıcıların sizin için özgün ve benzersiz olduğunu anlayacak ve takdir edecekleri tutarlı bir görünüm oluşturmayı deneyin. Bu, tüm fotoğraflarınızda belirli filtreler kullanmayı veya tutarlı bir ortamda modellere sahip olmayı içerebilir. 

Düz bir arka plan üzerinde ürünler yerine, insanlar içeren görüntüleri kullanmayı düşünün. Bir Georgia Tech araştırması , Instagram’da bulunan ve içerdiği insanları içeren görüntülerin kullanıcılardan gelen tepkileri toplamaya neredeyse% 40 daha fazla olduğunu buldu. Bu tür resimler ziyaretçilerin kendilerini ürünlerinizi kullanırken veya kullanırken daha iyi düşünmelerini sağlar. Sadece ürün kutuları ile dolu büyük bir depo yerine yerel bir butikte alışveriş yapmak gibi daha davetkar ve kişisel bir deneyim. 

8. Erişilebilirlik ve Okunabilirlik 

Sitenizi ziyaret eden kullanıcılar benzersiz ve çeşitlidir. Bireyselleştirilmiş ihtiyaçları var ve bu ihtiyaçları karşılayarak sitenizde daha uzun süre daha fazla insan tutabileceksiniz. 

Sitenize engelli kişilerin erişebildiğinden emin olun. Erişilebilirlik rehberimizi buradan inceleyin. 

otorite göstermek için "Seçildiği gibi" kullanan web sitesinin ekran görüntüsü
Fotoğraf © https://phlearn.com/

9. Yetki ve Meşruiyet Göster

Ürünlerin ambalajlarında neden “TV’de görüldüğü” logosunu gösterdiğini hiç merak ettiniz mi? Ya da neden şarap şişeleri, şarabın aldığı ödülleri veya puanları listeleyecek? Sattıkları şeye meşruiyet duygusu katar. Ürününüz kayda değer bir program veya medya sitesinde tanıtıldıysa veya bir endüstri kuruluşundan ödül veya akreditasyon aldıysanız, kullanıcıların ürünün değerini anlamalarına yardımcı olmak için web sitenize ekleyin. 

10. Sıçrama Sonrası

En iyi gayretlerinize rağmen, bazı insanlar başka hiçbir sayfayı ziyaret etmeden sitenizi terk edecektir. 

Ve sıçrama yapmasalar bile çoğu insan ilk ziyaretlerinde bir satın alma işlemi yapmaz. Bu kişilere, ziyaret ettikleri sayfalara göre özelleştirilmiş yeniden pazarlama reklamları ile ulaşabilirsiniz. Potansiyel müşterileri nasıl geri getirebileceğimize dair kılavuzumuzu okuyun.

Hemen çıkma oranınız yüksekse, bu çabalar, çözmek için çalışırken olumsuz etkilerini en aza indirmeye yardımcı olabilir. 

Ölçmeye Başla, Geliştirmeye Başla

Hemen çıkma oranı, sitenizin başarısını izlemek ve zaman içinde iyileştirmek için kullanabileceğiniz birçok değerli ölçümden biridir. Odaklanmanız gereken tek şey olmamakla birlikte, zaman içinde dikkatli bir şekilde ölçülüp denenmesiyle hemen çıkma oranınızın sürekli iyileştirilmesi sitenizin karlılığını büyük ölçüde artırabilir. 

Hemen çıkma oranınızı, ölçtüğünüz süre ve hangi sayfayı ölçtüğünüz bağlamda düşündüğünüzden emin olun. Diğer sitelerle karşılaştırmak yerine zaman içinde iyileştirmeye odaklanın. 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

İlgilinizi çekebilecek diğer içerikler

Picture of destek

destek

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3.200'den fazla okuyucu

furkansaglam.com’u yeni içerikler için takip edin!