En çok ihtiyaç duyduğunuz anda güvenilir WordPress eğitimleri.

Yeni Başlayanlar İçin WordPress Kılavuzu

+12

Yılların Dijital Deneyimi

635

Yayınlanan İçerik

Bir Siteyi Klonlamak veya Çoğaltmak için En İyi 7 WordPress Eklentisi (Karşılaştırıldı)

Sitenizi yeni bir web barındırıcısına taşımak istiyor musunuz? Ya da belki sitenizin canlı sitenizi etkilemeden yeni eklentileri deneyebileceğiniz bir aşamalı sürümünü oluşturmak istiyorsunuz.

Sitenizi manuel olarak taşıyabilirsiniz, ancak bu, son derece zaman alan ve hatalara açık olan teknik bir süreçtir.

Bu makalede, zamandan ve güçlükten tasarruf etmenize yardımcı olmak için bir siteyi klonlamak veya çoğaltmak için en iyi WordPress eklentilerini paylaşacağız.

Bir Siteyi Ne Zaman Klonlamak veya Çoğaltmak İstersiniz?

Web sitenizin bir kopyasını almak isteyebileceğiniz birçok durum vardır. Şunları yapmanız gerekebilir:

  • Sitenizi farklı bir web barındırıcısına veya sunucuya taşıyın.
  • Sitenizi yeni bir alan adına taşıyın.
  • Değişiklikleri yayınlamadan önce test edebileceğiniz bir hazırlık sitesi kurun.
  • Daha sonra gerekirse sitenizi geri yüklemek için kullanabileceğiniz bir yedek oluşturun.
  • Yerel sunucunuzda bir müşterinin web sitesini geliştirin, böylece siz onu tamamlamadan ve yayına almadan önce gözden geçirebilirler.

Bir WordPress sitesini manuel olarak kopyalayabilir, çoğaltabilir ve taşıyabilirsiniz, ancak bu zaman alan bir süreçtir.

Bu nedenle, her akıllı profesyonel WordPress geliştiricisi ve ileri kullanıcıları, transferleri ve geçişleri etkili bir şekilde yönetmek için bir klonlama eklentisi kullanır.

Yönetilen bir WordPress barındırma sağlayıcısındaysanız, çoğu kolay hazırlama, klonlama ve site yedeklemeleri için yerleşik özelliklere sahip olacaktır.


Yönetilen WordPress barındırma kullanmıyorsanız, o zaman sadece aşağıdaki listemizden sitenizi klonlayın veya çoğaltın.

İpucu: Sadece bir yedek oluşturmak mı istiyorsunuz? Bu eklentilerin çoğu aşırıya kaçacak.

1. Duplicator Pro

The Duplicator pro plugin for WordPress

Duplicator Pro, favori WordPress klonlama eklentimizdir. 15 milyondan fazla indirme ile son derece popüler. Sitenizi yedeklemek için kullanabilirsiniz, ancak aynı zamanda bir siteyi klonlamak için çok güçlü bir eklentidir.

Duplicator’ın en büyük avantajlarından biri, bir siteyi etki alanları veya ana bilgisayarlar arasında sıfır kesinti süresiyle taşımanıza izin vermesidir. Herhangi bir trafiği veya müşteriyi kaçırmak istemiyorsanız, bu gerçekten önemli bir değerlendirme olabilir.

Duplicator, sitenizdeki her şeyi bir zip dosyası biçiminde tek bir “paket” içinde bir araya getirerek çalışır. Bu paket, sitenizdeki eklentiler, temalar, içerik, veritabanı ve hatta WordPress dosyaları gibi kesinlikle her şeyi içerir.

Bu, her şeyi yeni bir konuma taşımak için paketi kullanabileceğiniz anlamına gelir. Duplicator paketi tüm WordPress dosyalarını içereceğinden, orada WordPress’in zaten yüklü olmasına bile gerek yok.

Duplicator Pro’yu programlanmış yedeklemeler oluşturmak, çok bölgeli ağları taşımak ve çok daha fazlası için kullanabilirsiniz.

Duplicator kullanarak bir web sitesinin nasıl klonlanacağına dair eksiksiz bir kılavuzumuz var. Bu sizi süreç boyunca adım adım yönlendirir.

2. WP Stagecoach

The WP Stagecoach plugin for WordPress

WP Stagecoach, özellikle WordPress barındırma şirketiniz bu özelliği sunmuyorsa, bir WordPress hazırlık sitesi kurmanıza izin veren harika bir eklentidir.

Evreleme sitesi, sitenizin yeni eklentileri veya kodları deneyebileceğiniz veya sadece canlı yapmak istemediğiniz güncellemeleri gerçekleştirebileceğiniz özel bir test sürümüdür.

WP Stagecoach eklentisi ile kısa vadeli bir hazırlık sitesi oluşturabilirsiniz. Her şeyi test etmek için bunu kullanabilir ve hazır olduğunuzda değişikliklerinizi canlı sitenize aktarabilirsiniz.

Eklenti, veritabanının üzerine yazmak yerine veritabanı değişikliklerinizi birleştirir. Bu, hazırlık sitesini oluşturduğunuzdan beri canlı sitenizde olan hiçbir şeyi kaybetmeyeceğiniz anlamına gelir.

Sağlam testlere sahip, kullanımı gerçekten hızlı ve kolay bir eklentidir, bu da neredeyse her siteyle çalışması gerektiği anlamına gelir. WP Stagecoach, hazırlık sitenizi kendi sunucularında da barındırır, böylece bunun için kendi web barındırma alanınızı kullanmanıza gerek kalmaz.

Bununla birlikte, WP Stagecoach çok bölgeli ağlarla çalışmaz. Çok bölgeli kurulumunuzun aşamalı bir sürümünü oluşturmak istiyorsanız, farklı bir eklenti seçmeniz gerekir.

3. UpdraftPlus Premium

The UpdraftPlus Premium plugin for WordPress

UpdraftPlus Premium, web sitelerini gerçekten kolayca klonlamanıza ve taşımanıza izin veren harika bir eklentidir.

UpdraftPlus’ı daha önce duymuş olabilirsiniz. Sıklıkla tavsiye ettiğimiz harika bir WordPress yedekleme eklentisidir.

UpdraftPlus’ın premium sürümü, Migrator aracını ve UpdraftClone’u içerir. Diğer tüm eklentilerini de dahil edeceksiniz.

Web sitenizi çoğaltmak ve yeni bir alan adına veya ana bilgisayara taşımak için Migrator’u kullanabilirsiniz. İşleme başlamak için hem orijinal hem de yeni sitelerinize WordPress ve UpdraftPlus yüklemeniz gerekir.

UpdraftPlus ‘Migrator, bağımsız bir WordPress sitesini bir WordPress ağına taşımanıza bile izin verir.

UpdraftClone eklentisi, değişiklikleri deneyebileceğiniz geçici bir site oluşturmanıza olanak tanır. UpdraftPlus sunucularında barındırıldığı için test sitesini kurmak sadece birkaç tıklama alır.

Bunun dezavantajı, hazırlık sitelerinizi oluşturmak ve sürdürmek için jeton satın almanız gerekmesidir. UpdraftPlus Premium ile bunlardan bazılarını ücretsiz olarak edinebilirsiniz, ancak muhtemelen daha fazlasını satın almak isteyeceksiniz.

Ayrıca, canlı sitenizi klonladığınızdan bu yana herhangi bir değişiklik olmuşsa, değişiklikleri canlı sitenize geri birleştirirken dikkatli olmanız gerekir.

4. Migrate Guru

The Migrate Guru plugin for WordPress

Migrate Guru, neredeyse tüm popüler WordPress barındırma sağlayıcılarıyla çalışan ücretsiz bir eklentidir. Sitenizi bir ana bilgisayardan veya sunucudan diğerine taşımanıza yardımcı olmak için tasarlanmıştır.

Popüler BlogVault eklentisinin arkasındaki kişilerden gelir ve BlogVault’un sunucularını kullanır. Bu, onu hızlı ve kolay bir işlem haline getirmeye yardımcı olur. Geçişiniz tamamlandığında, Migrate Guru sitenizin kopyasını BlogVault sunucularından kaldıracaktır.

Oldukça büyük bir web siteniz varsa, 1 GB’lık bir siteyi 30 dakikadan daha kısa sürede taşıyabildiği için Migrate Guru iyi bir seçenektir. 200 GB kadar büyük sitelerde kullanılabilir. Taşıma işleminizin nerede olması gerektiğiyle ilgili gerçek zamanlı ve e-posta uyarıları alacaksınız.

Bu, localhost’unuzda bir web sitesi geliştirmek için uygun değildir, çünkü localhost’unuza ve canlı web sitenize / sitenizden taşınmayı desteklemez.

5. All-in-One WP Migration

The All-in-One WP Migration plugin for WordPress

ServMask’tan All-in-One WP Migration eklentisi, web sitenizi klonlamanın ve onu yeni bir sunucuya veya alan adına taşımanın çok basit bir yoludur.

Eklenti, herhangi bir bağımlılığı olmadığı için çok çeşitli farklı barındırma sağlayıcılarıyla uyumludur. Verilerinizi içe aktarmak için parçalara bölerek web barındırıcınızın sahip olabileceği dosya boyutu sınırlarını da atlar.

Yine de eklentide birkaç sınırlama var. Bunlardan en önemlisi, yalnızca 512 MB’a kadar verinin içe aktarılmasını desteklemesidir. Web siteniz oldukça büyükse bu yeterli olmayabilir.

Bu sınırı kaldırmak için Sınırsız uzantı eklemeniz gerekir. Çok sayıda başka premium uzantı da mevcut. Bunlar, All-in-One WP Migration eklentisini çoklu site kurulumuyla kullanmanıza izin veren bir Multisite uzantısını içerir.

6. XCloner

The XCloner plugin for WordPress

XCloner, sitenizin yedeklerini oluşturmanıza izin veren basit ve ücretsiz bir WordPress eklentisidir. Yalnızca belirli bir tarihten sonra değiştirilen dosyaları içeren “farklı yedeklemeler” oluşturabilir.

XCloner’ı düzenli olarak otomatik yedeklemeler oluşturacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Herhangi bir otomatik WordPress güncellemesinden önce otomatik yedeklemeler oluşturmak için bile kullanabilirsiniz.

Bir yedek oluşturduktan sonra, bunu web sitenizi geri yüklemek için veya yeni bir konumda kullanabilirsiniz. Bu, web sitenizi yeni bir ana bilgisayarda veya yeni bir alanda kopyalamanıza olanak tanır.

Tamamen ücretsizdir. Ancak, diğer bazı eklentilerden biraz daha tekniktir. WordPress ile makul miktarda deneyiminiz yoksa farklı bir eklenti seçmek isteyebilirsiniz.

7. NS Cloner

The NS Cloner plugin for WordPress

NS Cloner, WordPress multisite ağları için özel olarak tasarlanmıştır. Ağınızdaki mevcut herhangi bir siteyi alıp aynı tema ayarlarına, eklentilere ve içeriğe sahip yeni, özdeş bir site oluşturmanıza olanak tanır.

Çok bölgeli bir ortamda çok sayıda istemci sitesini barındırır ve yönetirseniz bu harika bir eklentidir. Ayrıca, birden fazla test sitesi kurmak veya bir kuruluşun üyeleri için siteler oluşturmak istiyorsanız da iyi çalışır.

Yalnızca WordPress multisite ile çalıştığını unutmayın. Tek sitelerle kullanmak istiyorsanız NS Cloner pro sürümüne ihtiyacınız olacak. Pro sürümü ayrıca tek ve çok siteli WordPress ve tam tersi arasında klonlamanıza izin verir.

Pro sürümüyle, sitenin tüm kullanıcılarını ve izinlerini klonlama yeteneği gibi ekstra özellikler de elde edersiniz.

Bir Siteyi Klonlamak veya Çoğaltmak İçin En İyi WordPress Eklentisi Hangisi?

Kullanım durumlarının büyük çoğunluğu için Duplicator Pro, bir web sitesini klonlamak veya çoğaltmak için en iyi WordPress eklentisidir.

Bir siteyi taşımak, bir siteyi yerel sunucuya taşımak veya başka herhangi bir şey arıyorsanız, Duplicator işi yapabilir.

Amacınız bir hazırlık sitesi oluşturmaksa, her zaman WordPress barındırma sağlayıcınızda yerleşik olan seçeneği kullanmanızı öneririz. SiteGround, Bluehost, WP Engine, Liquid Web, vb. Gibi tüm iyi barındırma sağlayıcıları bu özelliği kullanıcılarına sunar.

Ancak, ana makinenizde hazırlama özelliği yoksa, WP Stagecoach’u kullanabilirsiniz. Kullanımı kolaydır, bütçeye uygundur ve ücretsiz deneme sürümü vardır.

Son olarak, çok bölgeli bir site ağınız varsa, NS Cloner tam da ihtiyacınız olan şey olabilir. Siteleri çok bölgeli bir ağ içinde kopyalamak için özel olarak tasarlanmıştır ve temel sürüm ücretsizdir.

Bu makaleyi beğendiyseniz, lütfen WordPress video eğiticileri için YouTube Kanalımıza abone olun. Bizi Twitter ve Facebook’ta da bulabilirsiniz

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

İlgilinizi çekebilecek diğer içerikler

Picture of destek

destek

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3.200'den fazla okuyucu

furkansaglam.com’u yeni içerikler için takip edin!