Ara
Close this search box.

En çok ihtiyaç duyduğunuz anda güvenilir WordPress eğitimleri.

Yeni Başlayanlar İçin WordPress Kılavuzu

12+

Yılların Dijital Deneyimi

638

Yayınlanan İçerik

WordPress’te GZIP Sıkıştırma Nasıl Etkinleştirilir (3 Yol)

GZIP Sıkıştırma nedir?

GZIP sıkıştırması, veri dosyalarını kullanıcıların tarayıcılarına gönderilmeden önce sıkıştıran bir teknolojidir. Bu, web sitenizi daha hızlı hale getiren dosya indirme süresini azaltır.

Sıkıştırılmış veriler geldiğinde, tüm modern tarayıcılar sıkıştırılmış dosyaları otomatik olarak açar ve görüntüler. GZIP sıkıştırması, web sitenizin görünümünü veya işlevlerini değiştirmez.

Sadece web sitenizin daha hızlı yüklenmesini sağlar.

GZIP, tüm popüler web tarayıcıları, sunucu yazılımları ve en iyi WordPress barındırma şirketleri tarafından desteklenir.

GZIP sıkıştırması nasıl çalışır?

Gzip sıkıştırması, HTML, CSS, JavaScript ve daha fazlası gibi web sitesi dosyalarında çalışan sıkıştırma algoritmalarını kullanır. Bir kullanıcı web sitenizden bir sayfa istediğinde, algoritma çıktıyı sıkıştırılmış bir biçimde geri gönderir.

Veri boyutuna bağlı olarak, sıkıştırma dosya boyutlarını% 70’e kadar azaltabilir.

Bu nedenle, Google Pagespeed Insights gibi çoğu web sitesi hız testi aracı, gzip sıkıştırmasının etkinleştirilmesini şiddetle tavsiye eder. Bu araçlar, web sitenizde gzip sıkıştırması etkin değilse de bir uyarı gösterecektir.

Pagespeed Insights

Not: Varsayılan olarak, Gzip sıkıştırması resimleri veya videoları sıkıştırmaz. Bunun için WordPress sitenizdeki görselleri web için optimize etmeniz gerekir .

WordPress’te GZIP Sıkıştırmasını Neden Etkinleştirmeniz Gerekiyor?

Düz ham verilerin indirilmesi daha uzun sürer ve bu da sayfa yükleme hızınızı etkiler. Aynı anda birkaç kullanıcı gelirse, WordPress web sitenizi daha da yavaşlatacaktır .

GZIP sıkıştırmasını kullanmak, verileri verimli bir şekilde aktarmanıza, sayfa yükleme sürelerini artırmanıza ve web sitenizin barındırması üzerindeki yükü azaltmanıza olanak tanır. Web sitenizin hızını ve performansını artırmak için önemli bir adımdır .

Şimdi, GZIP’in kulağa çok teknik ve karmaşık geldiğini düşünebilirsiniz. Bununla birlikte, WordPress web sitenize GZIP sıkıştırması eklemeyi çok kolaylaştıran birçok WordPress eklentisi vardır.

Bazı durumlarda, GZIP’yi WordPress barındırma şirketiniz tarafından zaten etkinleştirmiş olabilirsiniz.

Resmi olarak önerilen bir WordPress barındırma sağlayıcısı Mavis Host , tüm yeni WordPress sitelerinde otomatik olarak GZIP sıkıştırmasını etkinleştirir.

Sitenizde GZIP’in etkin olup olmadığını test etmek için, bu GZIP test cihazına gidin ve sitenizin URL’sini girin. GZIP sitenizde çalışıyorsa, bir ‘GZIP Etkinleştirildi’ mesajı görürsünüz.

Belirtilen web sitesinde GZIP'nin etkinleştirildiğini görmek için bir GZIP test aracı kullanma

GZIP sıkıştırmasını kendiniz eklemeniz gerekiyorsa, bunu yapmak için aşağıdaki yöntemlerden herhangi birini kullanabilirsiniz:

WPRocket ile GZIP Sıkıştırmasını Etkinleştirme

WP Rocket , WordPress için en iyi önbellekleme eklentisidir . Kullanımı inanılmaz derecede kolaydır ve GZIP sıkıştırması da dahil olmak üzere tüm temel hız optimizasyon özelliklerini kutudan çıkarır.

Öncelikle, WP Rocket eklentisini kurmanız ve etkinleştirmeniz gerekir . 

Etkinleştirmenin ardından, lisans anahtarınız sizin için otomatik olarak etkinleştirilmelidir. Bunu, WordPress yöneticinizdeki Ayarlar »WP Rocket sayfasına giderek kontrol edebilirsiniz .

WP Rocket’in aktif ve çalışıyor olduğunu size bildiren bir mesaj görmelisiniz.

WP Rocket'in aktif olduğunu ve sitenizde çalıştığını gösteren mesaj

Bir Apache sunucusu kullanıyorsanız, WP Rocket sizin için otomatik olarak GZIP sıkıştırmasını etkinleştirir . Çoğu WordPress web barındırma sağlayıcısı, sunucuları için Apache kullanır. Herhangi bir ek adım atmanıza gerek yoktur.

WP Super Cache ile GZIP Sıkıştırmasını Etkinleştirme

WP Super Cache , ücretsiz bir WordPress önbellekleme eklentisidir. Ayrıca, WordPress sitenizde GZIP sıkıştırmasını etkinleştirmenin harika bir yoludur.

Öncelikle, WP Super Cache eklentisini kurmanız ve etkinleştirmeniz gerekir . 

Etkinleştirdikten sonra, WordPress panonuzdaki Ayarlar »WP Süper Önbellek sayfası» Gelişmiş’e gidin . Ardından, ‘Ziyaretçilere daha hızlı sunulmaları için sayfaları sıkıştır’ kutusunu işaretlemeniz yeterlidir.

Sayfaları sıkıştırmak için kutuyu işaretleyin

Ardından sayfayı aşağı kaydırmanız ve değişikliklerinizi kaydetmek için “Durumu Güncelle” düğmesini tıklamanız gerekir. WP Super Cache artık WordPress web sitenizde gZip sıkıştırmasını etkinleştirecek.

W3 Total Cache ile GZIP Sıkıştırmasını Etkinleştirme

W3 Total Cache , bir başka harika WordPress önbellek eklentisidir. WP Rocket kadar başlangıç ​​dostu değil, ancak ücretsiz bir sürümü var. Bu, bir WordPress sitesi oluşturma maliyetleri artıyorsa , onu iyi bir seçenek haline getirir .

Öncelikle, W3 Total Cache eklentisini kurmanız ve etkinleştirmeniz gerekir . 

Etkinleştirmenin ardından, GZIP sıkıştırması web sitenizde otomatik olarak etkinleştirilecektir. Bunu, WordPress panonuzdaki Performans »Genel Ayarlar sayfasına giderek kontrol edebilir veya değiştirebilirsiniz .

Bu sayfayı Tarayıcı Önbelleğine kaydırın ve Etkinleştir kutusunda bir işaret olduğundan emin olun:

Tarayıcı önbellek kutusunun işaretlendiğinden emin olun

Herhangi bir değişiklik yaparsanız, ‘Tüm değişiklikleri kaydet’ düğmesini tıklamayı unutmayın.

Web Sitenizde GZIP’nin Etkin olup olmadığını kontrol etme

GZIP’yi etkinleştirdikten sonra, web sitesi sayfalarınızın biraz daha hızlı yüklendiğini fark edebilirsiniz. Bununla birlikte, GZIP’nin çalışıp çalışmadığını kontrol etmek istiyorsanız, bir GZIP denetleyici aracı kullanabilirsiniz .

Belirtilen web sitesinde GZIP'nin etkinleştirildiğini görmek için bir GZIP test aracı kullanma

Bu makalenin, WordPress’te GZIP sıkıştırmasını nasıl etkinleştireceğinizi öğrenmenize yardımcı olacağını umuyoruz.

Bu makaleyi beğendiyseniz, lütfen WordPress video eğiticileri için YouTube Kanalımıza abone olun. Bizi Twitter ve Facebook’ta da bulabilirsiniz.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

İlgilinizi çekebilecek diğer içerikler

Picture of Furkan Sağlam

Furkan Sağlam

Mavis Agency'de Dijital Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Marka yönetimi, e-ticaret çözümleri ve dijital pazarlama stratejileri konularında uzmandır. Blog yazılarında, güncel dijital trendler ve etkili pazarlama taktikleri üzerine değerli bilgiler sunmaktadır. Dijital dünyada markaların başarısına katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3.200'den fazla okuyucu

furkansaglam.com’u yeni içerikler için takip edin!