En çok ihtiyaç duyduğunuz anda güvenilir WordPress eğitimleri.

Yeni Başlayanlar İçin WordPress Kılavuzu

+12

Yılların Dijital Deneyimi

635

Yayınlanan İçerik

WordPress için 16 En İyi Gutenberg Bloğu Eklentisi (Süper Faydalı)

WordPress siteniz için en iyi Gutenberg blok eklentilerini mi arıyorsunuz?

Gutenberg blokları, yeni WordPress blok editörü olan Gutenberg’de içerik düzenleri oluşturmak için kullanılan editör bloklarıdır . WordPress 5.0’da tanıtılan Gutenberg editörü, her bir içeriğin sürüklenebilen bir blok olduğu tamamen blok temelli bir editördür.

Varsayılan olarak, WordPress bir paragraf, resim, düğme, liste ve daha fazlası gibi bir dizi temel içerik bloğu sunar. Bazı üst WordPress eklentileri , özelliklerini yerleştirmenizi kolaylaştırmak için kendi bloklarını ekler.

Ancak, şimdi Gutenberg için özel içerik blokları sunmaya adanmış bütün bir eklenti paketi var.

Bu yazıda, WordPress siteleri için en iyi Gutenberg bloğu eklentilerini paylaşacağız. Bazı varsayılan bloklarla başlayacağız ve daha sonra blok eklentilerine geçeceğiz.

WordPress Siteleri için En İyi Gutenberg Blokları (Süper Faydalı)

7 En Yararlı Zaman Kazandırıcı Varsayılan WordPress Blokları

Gutenberg Editör, her tür içerik elemanı için bloklar içerir.

Yeni bloklar, düğmeler, kapak görüntüleri, tablolar ve daha fazlası gibi unsurların eklenmesini kolaylaştırır. WordPress’in eski sürümlerinde, bu tür yaygın web öğelerini eklemek için eklentiler yüklemeniz gerekiyordu.

İşte hemen kullanabileceğiniz bazı süper yararlı varsayılan WordPress Gutenberg blokları.

1. Düğme Bloğu : WordPress sayfalarınızda ve makalelerinizde eylem düğmelerine çağrı eklemenizi sağlar. Eski düzenleyiciye düğmeler eklemek için, bir eklenti kullanmanız veya HTML kodu yazmanız gerekiyordu.

2. Medya ve Metin Bloğu : Resim ve metni yan yana eklemenizi sağlar. Bunu eski Klasik Editör ile yapmak, yeni başlayanlar için kafa karıştırıcı bir işti.

3. Kapak Bloğu : Yazılarınıza ve sayfalarınıza çarpıcı kapak resimleri eklemenizi sağlayan WordPress’teki yeni bir özelliktir.

4. Tablo Bloğu : WordPress postalarında ve sayfalarında kolayca temel tablolar oluşturmanıza olanak sağlar. Arama, sıralama ve sıralama özelliklerine sahip gelişmiş tablolar için ücretsiz TablePress eklentisini tavsiye ediyoruz .

5. Blokları Göm : Gutenberg editörü, popüler web siteleri için birçok gömme bloğu da içerir. Bunları tweet’leri , YouTube videolarını ve daha fazlasını kolayca gömmek için kullanabilirsiniz .

6. Sütun Bloku : Blog yayınlarınız ve sayfalarınız için kolayca çok sütunlu düzenler oluşturmanıza olanak sağlar .

7. Kısa Kod Bloğu : WordPress yazılarınıza ve sayfalarınıza kolayca kısa kodlar eklemenizi sağlar.

Bunların yanı sıra, bir eklenti kullanmadan keşfedebileceğiniz ve deneyebileceğiniz başka birçok blok var.

Bununla birlikte, WordPress eklentileri tarafından sunulan en iyi WordPress bloklarına göz atalım.

WordPress Siteniz için En İyi Gutenberg Blokları

Piyasada iki tip Gutenberg blok eklentisi bulunmaktadır. İkisini de kapsayacağız:

 1. Tek Amaçlı Blok Eklentileri
 2. Gutenberg Blok Kütüphaneleri

Tek amaçlı eklentiler çoğunlukla piyasada uzun süredir kullanılan popüler WordPress eklentileridir. Belirli bir özellikte uzmanlaşırlar ve genellikle WordPress’te içerik eklemek için tek bir güçlü blok sağlarlar.

Örneğin, WPForms , WordPress’te güçlü formlar oluşturmak için kullanılan popüler bir WordPress form eklentisidir . Mesajlarınıza ve sayfalarınıza iletişim formları, anketler, sipariş formları vb. Eklemek için bir WordPress bloğu sunar.

WordPress Editör için WPForms Bloğu

Öte yandan, birçok farklı içerik öğesini tek bir eklentide birleştiren blok toplama eklentileri vardır. Örneğin, Atomic Blocks eklentisi WordPress editörünüze 14’ten fazla yeni blok ekler.

Tek Amaçlı Blok Eklentileri vs Blok Kütüphanesi Eklentileri

Şimdi seçenekleri bildiğinize göre, birinin diğerinden daha iyi olup olmadığını merak ediyor olabilirsiniz. Birini diğerinden seçmeden önce göz önünde bulundurmanız gereken bazı önemli noktalar.

Tek amaçlı blok eklentileri yalnızca bir özellik ekler, ancak en kapsamlı seçenek kümelerini, entegrasyonları vb. Sunarlar. Basitçe söylemek gerekirse, belirli kullanım durumları için en eksiksiz çözümü sunarlar.

Blok kitaplığı eklentileri, farklı amaçlar için bir blok koleksiyonu içerir, ancak bu bloklar, tek özellik blokları kadar ince ayarlı değildir. Çok fazla blok sunsalar kadar güçlü olmayabilirler.

Blok takımlarını kullanmanın bir diğer dezavantajı, koleksiyonda yalnızca birkaç blok kullanıyorsanız, blok listenizi gereksiz yere özel olarak kirletmeleridir.

Bununla birlikte, en iyi WordPress Gutenberg blok eklentilerine bir göz atalım.

1. WPForms – WordPress Formları için En İyi Gutenberg Bloğu

WPForms , piyasadaki en kullanıcı dostu WordPress form eklentisidir. WordPress sitenizde basit iletişim formlarının yanı sıra etkileşimli anketler , anketler , sipariş formları vb. Gibi daha güçlü formları kolayca oluşturmanıza olanak tanır .

WPForms, yazılarınıza ve sayfalarınıza WordPress formları eklemek için bir blok sunar.

Yeni Gutenberg editöründe WPForms bloğu

Ayrıca, formlarınızı e-posta pazarlama araçları , e-ticaret eklentileri ve CRM yazılımı ile kolayca entegre edebilirsiniz .

2. Envira Gallery – Fotoğraf Galerileri için En İyi WordPress Bloğu

Envira Gallery, mevcut en güçlü WordPress galeri eklentisidir . Web sitenizde kolayca resim ve video galerisi oluşturmanıza olanak sağlar.

Eklenti, Gutenberg’i web sitenize galerileri yerleştirmek için yerel bir blokla hazır.

Envira Gallery Fotoğraf Galerisi için En İyi WordPress Bloğu

Envira Gallery, filigran koruması, görüntü provaları ve WooCommerce ile fotoğraflarınızı satmanıza izin vermek için kusursuz entegrasyon gibi gelişmiş özellikler içerir.

3. WP Çağrı Düğmesi

WordPress Aramak İçin Tıklayın Düğmesi

WP Çağrı Düğmesi , WordPress sitenizdeki aramak için tıkla düğmesini kolayca eklemenize yardımcı olan tek amaçlı bir blok eklentisidir.

İletişim sayfanıza tıklanabilir telefon numaraları eklemenin yanı sıra, WP Çağrı Düğmesi, web sitenizin tüm sayfalarına (özellikle mobil kullanıcılar için) oldukça görünür bir tıklama düğmesi eklemenizi sağlayan akıllı bir kayan arama düğmesine de sahiptir.

Bu, daha fazla telefon almanıza ve işletmeniz için daha fazla satış yapmanıza yardımcı olur.

Akıllı telefon düğmelerinde Google Analytics’le yerleşik tıklama izleme özelliği vardır, böylece sitenizdeki hangi sayfaların en iyi performansı gösterdiğini kolayca görebilirsiniz.

Telefon düğmesi bloğu bir dizi özelleştirme seçeneğiyle birlikte gelir, böylece çağrı düğmesini web sitenizin tasarımına uygun şekilde kolayca özelleştirebilirsiniz.

4. Gutenberg İçin Eklenti Eklentileri – 15+ Gutenberg Bloklu Eklenti

Gutenberg için Ultimate Addons en yaygın kullanılan Gutenberg blokları kütüphane eklentisidir. Popüler Astra temasının arkasındaki insanlar tarafından oluşturulan bu eklenti, aktif olarak 100.000’den fazla web sitesine kuruludur.

Gutenberg İçin Eklenti Eklentileri

Aşağıdakiler dahil olmak üzere 15’in üzerinde Gutenberg bloğu içerir:

 • Bilgi Kutusu Bloğu – Resim, başlık ve açıklama içeren bir bilgi kutusu ekleyin.
 • Çoklu Düğmeler Bloğu – Tek bir blok içine birden fazla düğme eklemenizi sağlar.
 • Takım Bloğu – Fotoğraflar ile takım bölümü oluşturmanıza olanak sağlar.
 • Fiyat Listesi Bloğu – Kolayca bir restoran menüsü gibi bir fiyat listesi oluşturmanıza olanak sağlar.
 • Referans Blok – Web sitenize referans eklemek için kullanışlıdır.

Bu eklentiyi kullanmanın bir avantajı, Astra Theme ve tüm başlangıç ​​siteleri için yerleşik destek sağlamasıdır . Bu, bir başlangıç ​​sitesini içe aktarabileceğiniz ve güzel düzenler oluşturmak için blok düzenleyiciyi kullanabileceğiniz anlamına gelir.

5. Atomik Bloklar – Ücretsiz Gutenberg Blokları Koleksiyonu Eklentisi

Atomic Blocks, özel WordPress blokları koleksiyonuna sahip ücretsiz bir Gutenberg eklentisidir. 14’ten fazla kullanışlı Gutenberg bloğu içerir.

Gutenberg Editöründe Atom Blokları

Bu kütüphane ihtiyaç duyabileceğiniz en iyi WordPress bloklarından bazıları ile birlikte gelir.

 • Gelişmiş Sütun Blok – Güzel çok sütunlu mizanpajlar oluşturun.
 • Bölüm ve Düzen Bloğu – Önceden tasarlanmış sayfa bölümleri ve sayfa düzenleri.
 • Bülten Bloğu – MailChimp Email formu oluşturun.
 • Fiyatlandırma Bloğu – WordPress’te güzel fiyat tabloları oluşturun.
 • Simgeleri Engelle Paylaş – Gönderilerinize ve sayfalarınıza sosyal paylaşım düğmeleri ekleyin.

Atomik Bloklar ayrıca bir WordPress teması biçiminde de gelir. Tema eklenti tarafından sunulan tüm blokları içerir ve güzel bir web sitesi oluşturmanıza olanak sağlar.

Atomic Blocks, önde gelen yönetilen WordPress hosting şirketlerinden WP Engine tarafından satın alındı . Atomic Blocks ve premium StudioPress temalarını tüm hosting planlarında bir araya getirdiler.

6. Kadence Blocks – Gutenberg İçin Özel Bloklar Eklentisi

Kadence Blocks, başka bir WordPress bloğu koleksiyonu eklentisidir. En sık kullanılan bloklardan bazıları ile birlikte gelir ve içerik düzenleyicinize daha fazla işlevsellik eklemenize yardımcı olur.

WordPress Gutenberg İçin Kadence Blokları

Eklenti hem ücretsiz hem de premium versiyonlarda mevcuttur. Ücretsiz sürümde aşağıdakiler de dahil olmak üzere 10 özel blok bulunur:

 • Satır Düzeni Bloğu – Bir satırdaki bir veya daha fazla sütuna içerik blokları ekleyin.
 • Sekmeler Bloğu – Yatay veya dikey sekmeler oluşturmanızı ve bunları özelleştirmenizi sağlar.
 • Akordeon Blok – Web sitenizde güzel akordeonlar oluşturun.
 • Simge Listesi Bloğu – Varsayılan madde işaretleri yerine, özel simgelerle çekici listeler oluşturmanıza olanak sağlar.

Eklenti, kullanmayacağınız blokları devre dışı bırakmanıza izin verir. Bunu yapmak editörünüzü temiz ve hafif tutar.

Bu bloklardan hoşlanıyorsanız ve Kadence Temalarından daha fazla blok istiyorsanız, profesyonel eklentilerini veya üyelik planlarını satın alabilirsiniz.

7. Gutenberg Blokları ve Otter tarafından Şablon Kütüphanesi – Ücretsiz WordPress Blokları Eklentisi

Otter tarafından Gutenberg Blokları ve Şablon Kütüphanesi sitenize ekstra Gutenberg blokları ekleyen bir başka yararlı WordPress blokları eklentisidir.

Otter'den Gutenberg Blokları ve Şablon Kütüphanesi

Bu eklentide 10’dan fazla WordPress bloğu var. İşte faydalı bloklardan bazıları:

 • Bölüm Bloğu – Sayfa oluşturucu eklentilerindeki gibi sütunları kullanarak düzenler oluşturmanıza olanak sağlar .
 • Google Haritalar Bloğu – Google haritalarını web sitenize yerleştirmenizi sağlar.
 • Yazar Bloğu Hakkında – Web sitenizdeki yazar kutusunu göstermenizi sağlar.
 • Simgeleri Engelleme Paylaşımı – WordPress makalelerinize kolayca sosyal paylaşım simgeleri eklemenizi sağlar.

Gutenberg bloklarına ek olarak, eklenti ayrıca çarpıcı sayfalar oluşturmanıza yardımcı olacak Gutenberg uyumlu şablonlar da içeriyor. Otter, popüler bir WordPress tema şirketi olan ThemeIsle’ın arkasındaki ekip tarafından yaratıldı .

8. Ultimate Blocks – Blogcular için Ücretsiz Gutenberg Blokları Eklentisi

Ultimate Blocks eklentisi aynı zamanda Gutenberg için birkaç ekstra blok içeren bir blok toplama eklentisidir. Blogcular ve pazarlamacılar için kullanışlı blokları kullanmak kolaydır.

Ultimate Bloklar WordPress Eklentisi

Eklentinin sunduğu bazı bloklar:

 • İnceleme Bloğu – Ürün adı, özellikleri, özeti ve yıldız derecelendirmesi ile inceleme eklemenizi sağlar.
 • İçindekiler Bloğu – Makalenizdeki başlıklardan içerik tablosu oluşturmanıza yardımcı olur.
 • Eylem Bloğuna Çağrı – Başlık, açıklama ve bir düğme içeren bir eylem çağrısı kutusu oluşturmanızı sağlar.
 • Tweet Bloğuna Tıkla – Kolayca yayınlanabilir sayfalara yazılarınıza ve sayfalarınıza ekleyin.
 • Bildirim Kutusu Bloğu – Makalelerinize basit bir bildirim kutusu eklemenizi sağlar.

9. Gelişmiş Gutenberg – Gutenberg için 20+ Yeni Blok

Gelişmiş Gutenberg eklentisi, Gutenberg editörünüze 20’den fazla yeni blok ekler. Eklenti, profesyonel web sayfalarını kolayca ve hızlı bir şekilde oluşturmanıza yardımcı olur.

Gelişmiş Gutenberg WordPress Blokları Koleksiyonu Eklentisi

Gelişmiş Gutenberg bloklarından bazıları.

 • Sütunlar Yöneticisi Bloğu – WordPress’te çoklu sütun içeriği eklemenizi sağlayan önceden tanımlanmış sütunlar.
 • Harita Bloğu – Google haritalarını yayınlarınıza ve sayfalarınıza yerleştirmenizi sağlar.
 • Sayaç Bloğu – Toplam satış gibi sayıları cazip bir şekilde sergilemenizi sağlar.
 • Sekmeler Bloğu – Sekmelere kolayca içerik eklemenizi sağlar.
 • Gelişmiş Liste Bloğu – Özel liste simgeleri ve stilleriyle görsel olarak çekici listeler oluşturun.

Eklenti ayrıca blokları kullanıcı rollerine göre etkinleştirmek için gelişmiş blok kontrol seçenekleri sunar .

Gelişmiş Gutenberg Block eklentisi JoomUnited tarafından hazırlandı .

10. İstiflenebilir Gutenberg Blokları – Güzel Özel Bloklar

İstiflenebilir Gutenberg Blokları, WordPress siteleri için güzel özel bloklara sahip ücretsiz bir WordPress blok kütüphanesi eklentisidir. Gutenberg için 20’den fazla kullanımı kolay blok içerir.

İstiflenebilir Gutenberg Blokları

İşte bu eklenti tarafından sunulan harika WordPress blokları.

 • Konteyner Bloğu – Farklı blokları tek bir satırda birleştirmenizi sağlar.
 • Özellik Izgara Bloğu – Ürün özelliklerini veya portföyünü şık ızgara düzenlerinde sergilemenize izin verir.
 • Takım Üyeleri Bloğu – Takım üyelerine pozisyonlarını, görevlerini ve uzmanlıklarını sergilemenizi sağlar.
 • Video Pop-up Bloğu – YouTube ve Vimeo videoları için tam ekran video açılır pencereleri eklemenizi sağlar .

İstiflenebilir ayrıca etkileyici efektler ve arka plan seçenekleri sunar. Görüntü ve video arka planlarını, sabit görüntüleri, degrade arka plan efektlerini ve daha fazlasını kullanabilirsiniz.

11. CoBlocks – Ücretsiz Sayfa Oluşturma WordPress Blokları

CoBlocks sayfa oluşturma WordPress blokları koleksiyonu ile ücretsiz bir eklentidir. Çoğu blok toplama eklentisi gibi, WordPress’teki blok düzenleyiciyi güçlendirmek için ekstra bloklar sunar.

CoBlocks - WordPress Gutenberg Blokları

İşte bu eklenti tarafından sunulan bazı Gutenberg blokları:

 • Satırlar ve Sütunlar Blokları – Izgara sistemine dayalı dinamik düzenler tasarlamanızı sağlar.
 • Atlıkarınca Galeri Bloğu – Atlıkarınca galerileri oluşturmanızı ve resimlerinizi sergilemenizi sağlar.
 • Uyarı Bloğu – Çekici uyarılar oluşturun ve WordPress mesajlarınıza ve sayfalarınıza ekleyin.
 • Yazar Profili Bloğu – WordPress sitenize yazar profili eklemenizi sağlar.

Eklenti, bloklarınızı kolaylıkla özelleştirebilmenizi sağlar. Yazı tiplerini değiştirebilir, kenar boşluğunu ve dolguyu ayarlayabilir, renkleri seçebilir ve daha fazlasını yapabilirsiniz.

12. TinyMCE Gelişmiş

TinyMCE Gelişmiş

TinyMCE Advanced, eski klasik düzenleyiciyi daha fazla biçimlendirme seçeneği ile zenginleştiren popüler bir eklentidir. Yeni Gutenberg blok editörünü destekleyecek şekilde güncellendi.

Artık varsayılan Gutenberg bloklarında ek biçimlendirme ve şekillendirme seçenekleri sunuyor. Örneğin, araç çubuğunda yazı tipi seçme özelliğine sahip yeni biçimlendirme düğmeleri göreceksiniz. Araç çubuğunda hangi düğmeleri görmek istediğinizi de ayarlayabilirsiniz.

Bazı Mansiyonlar

Yukarıda bahsettiğimizlerin yanı sıra, piyasada birçok Gutenberg blok eklentisi var. Yukarıda listelenen eklentilere alternatif olarak kullanabileceğiniz bazı onurlu sözler.

Daha önce bahsedilenlere ek olarak, içerik odaklı WordPress eklentilerinin çoğu artık Gutenberg uyumludur ve kendi bloklarıyla birlikte gelir.

Umarız bu makale, WordPress siteniz için en iyi Gutenberg bloklarını bulmanıza yardımcı olmuştur. .

Bu makaleyi beğendiyseniz, lütfen WordPress video eğiticileri için YouTube Kanalımıza abone olun . Bizi Twitter ve Facebook’ta da bulabilirsiniz .

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

İlgilinizi çekebilecek diğer içerikler

Picture of destek

destek

Bir Yanıt

 1. Acaba bu temanın demo import işlemini nasıl yapabiliriz ? bir türlü internet üzerinde bulamadım ve kendimde yapamadım açıkcası.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3.200'den fazla okuyucu

furkansaglam.com’u yeni içerikler için takip edin!