Ara
Close this search box.

En çok ihtiyaç duyduğunuz anda güvenilir WordPress eğitimleri.

Yeni Başlayanlar İçin WordPress Kılavuzu

12+

Yılların Dijital Deneyimi

638

Yayınlanan İçerik

WordPress 5.3’teki Yenilikler (Özellikler ve Ekran Görüntüleri)

WordPress 5.3 sadece birkaç saat önce piyasaya sürüldü. 2019’un son büyük WordPress sürümü olacak.

Bu sürüm, yepyeni bir varsayılan tema dahil olmak üzere bazı yeni özellikler ve birçok geliştirme ile doludur.

Bu makalede, WordPress 5.3’teki yenilikleri ve web sitelerini güncelledikten sonra hangi özellikleri denemeniz gerektiğini size göstereceğiz.

WordPress 5.3'teki yenilikler

WordPress 5.3 önemli bir sürümdür ve yönetilen bir WordPress barındırma hizmetinde değilseniz, güncellemeyi el ile başlatmanız gerekir.

Önemli: Güncellemeye başlamadan önce tam bir WordPress yedeklemesi oluşturmayı unutmayın .

Tasarım ve Kullanıcı Arabirimi Yükseltmesi

WordPress 5.3, WordPress kullanıcı arayüzünün genel görünümünde çeşitli değişikliklerle gelir. Bu değişiklikler oldukça belirgin değildir, ancak yönetici alanının genel görünümüne tutarlılık getirir.

WordPress 5.3 UI'deki form alanları

Yeni kullanıcı arayüzü daha belirgin olmalarını sağlamak için form alanlarının etrafına sınır ekler. Ayrıca, tüm kullanıcılar için iyi bir deneyim olması için WordPress yönetici alanının erişilebilirliğini artırır.

Yirmi Yirmi Yeni Varsayılan WordPress Teması

WordPress geleneksel olarak her yıl genellikle bir yıl sonra adlandırılan yeni bir varsayılan tema yayınlar. WordPress 5.3 şimdi yeni varsayılan WordPress teması olarak Yirmi Yirmi ile birlikte geliyor.

Yirmi Yirmi WordPress 5.3'te yeni varsayılan tema

Bu yeni tema, WordPress blok düzenleyiciden tam olarak yararlanmak için tasarlanmıştır . Makaleleriniz ve sayfalarınız için kolayca güzel içerik düzenleri oluşturmanıza olanak sağlar.

Yirmi Yirmi, başlıklar için harika görünen Inter yazı tipini (font) kullanır . Aynı zamanda daha küçük ekranlarda harika görünür ve cihazlar arasında daha iyi bir okuma deneyimi sağlar.

Bu, blog yazılarınız veya sayfalarınız için kenar çubuğu olmadığı anlamına gelen tek bir sütun WordPress temasıdır. Altında bir widget hazır alanı var.

Kapağı veya tam genişlik şablonunu yazılarınız ve sayfalarınızla birlikte de kullanabilirsiniz. Tam genişlikli şablon, yalnızca blok düzenleyiciyle değil, diğer sayfa oluşturucu eklentileriyle de gerçekten iyi çalışır .

Genel olarak, bu hem iş web siteleri hem de kişisel bloglar için uygun güzel bir temadır.

WordPress Blok Düzenleyicideki Yeni Özellikler

2018 yılında, WordPress ‘Gutenberg’ adlı yeni bir editör arayüzü yayınladı. Bu yeni WordPress içerik editörü , WordPress’teki yazı arayüzünü tamamen değiştirdi.

Müteakip WordPress sürümleri bunun üzerinde gelişmeye devam etti ve WordPress 5.3 blok düzenleyicide tonlarca iyileştirme ile gelecek.

İşte WordPress 5.3’te yararlı bulabileceğiniz birkaç blok düzenleyici değişikliği.

Grup Bloğu

Grup bloğu, blokları birlikte gruplamanıza izin verir. Bu kullanışlı blok, mizanpajınızı farklı gruplara ayırarak düzenlemenize yardımcı olur.

WordPress 5.3'e grup bloğu ekleme

Grup genişliğini geniş veya tam genişliğe ayarlayabilir ve grup kabı için arka plan rengini seçebilirsiniz.

Boş bir gruba yeni bloklar ekleyebilir veya birden fazla blok seçip bunları gruba ekleyebilirsiniz. Bu, bu bloklarla birlikte etkileşime girmenizi sağlar. Örneğin, farklı blokları bir gruba koyabilir ve daha sonra tekrar kullanılabilir bir blok olarak kaydedebilirsiniz.

Sütun Bloğu

Sütunlar, WordPress düzenleyicide ilginç mizanpajlar oluşturmanın başka bir yolunu sağlar. WordPress 5.3, sütun bloğunda bazı önemli değişikliklerle birlikte gelir.

İlk önce, sütunlar için bir düzen ayarlayabilir ve genişliklerini ayarlayabilirsiniz.

Sütun genişliğini ayarlama

İkincisi, daha geniş olacak şekilde ayrı bir sütun ayarlayabilirsiniz ve diğer sütunlar otomatik olarak ayarlanacaktır.

Bir sütunun içine blok ekleme yer tutucusu artık kullanımı kolaylaştıracak şekilde açıkça görülüyor.

Sütunlar için dikey hizalamayı da ayarlayabilirsiniz. Bu, artık her bir sütunda içeriğin uygun şekilde hizalanması için boşluk eklemeniz gerekmediği anlamına gelir.

Dikey hizalama

Geliştirilmiş Düğme Bloğu

WordPress 5.3, kenarlık yarıçapını kendiniz seçmenize olanak tanıyan geliştirilmiş bir düğme bloğuyla yazılara veya sayfalara düğme eklemeyi kolaylaştırır .

Yeni düğme bloğu

Ayrıca düğme bağlantılarını yeni bir pencerede açabilir ve gerekirse takip etmemeyi sağlayabilirsiniz.

Blok Önizlemeleri

WordPress 5.3’teki blok düzenleyici bir blok önizlemesini gösterir. Bununla birlikte, önizleme yalnızca en üstte Yeni blok ekle simgesini kullandığınızda kullanılabilir.

WordPress 5.3'te blok önizlemesi

Başlık renkleri

WordPress 5.3, şimdi makalelerinizin içindeki alt başlıklar için bir renk seçmenize izin veriyor.

Başlık renklerini değiştir

Galeri Görüntülerini Yeniden Sırala

WordPress 5.3’teki yeni ve geliştirilmiş galeri bloğu, galeri içindeki görüntüleri yeniden sıralamanıza olanak tanır.

Galeri resimlerini yeniden sırala

Görüntü Bloğu Stilleri

Resim bloğu şimdi resimleriniz için bir stil seçmenize izin veriyor. Şu anda, iki stilde gönderilir: Varsayılan ve Çember maskesi.

WordPress 5.3'teki görüntü bloğu ayarları

Geliştirilmiş Masa Bloğu

WordPress 5.3’teki tablo bloğu, çok gerekli bazı iyileştirmelere sahiptir. Şimdi stilleri seçebilir ve tablo satırlarına çizgiler ekleyebilirsiniz. Üstbilgi ve altbilgi satırları da ekleyebilirsiniz.

Masa bloğu

Geliştirilmiş Son Gönderiler

Önceden, en son yayınlar bloğu yalnızca son yayınlara bir bağlantı listesi eklerdi. WordPress 5.3 alıntıları içeren en son gönderileri eklemenizi ve bunları ızgara düzeninde görüntülemenizi sağlar.

WordPress 5.3'te Son Gönderilenler

Son gönderiler için öne çıkan görüntüler gösterilmiyor. 

Blok Düzenleyicisi Artık Daha Hızlı

WordPress editörü, büyük ölçüde PHP ve JavaScript’e dayanır. PHP yalnızca WordPress barındırma sunucunuzda çalışırken, JavaScript kullanıcı tarayıcınızda çalışır.

WordPress çekirdek ekibi için büyük bir görev, ne kadar blok ve içerik eklediğiniz önemli değildir, editör arayüzünü sorunsuz ve duyarlı tutmaktır.

WordPress 5.3’te, blok düzenleyici ekibi 1000 blok ve 36.000 kelime uzunluğundaki yazıyla test ederken 1.5 saniyelik yükleme süresini azalttı.

WordPress 5.3’te Geliştirilmiş Görüntü Yüklemeleri

Daha önce telefonunuzdan veya kameranızdan büyük resimler yüklediğinizde, yükleme işleminin bitebilmesi için sunucunuzun zaman aşımına uğrama olasılığı her zaman vardı.

WordPress 5.3 bu sorunu ele almıştır. Artık görüntü oluşturma işlemini otomatik olarak kaydedecek ve hiçbir şeyi bozmadan yüklemeleri sürdürmenize izin verecektir.

WordPress ayrıca, kameranız veya telefonunuz tarafından orijinal görüntüye eklenen bir şey olan EXIF ​​meta verilerini kullanarak görüntü döndürme sorununu da düzeltti.

Artık WordPress postalarında ve sayfalarında çok büyük resim boyutları kullanabilirsiniz.

WordPress 5.3’te Geliştirilmiş Site Sağlığı Raporları

WordPress , WordPress 5.1 ile bir site sağlık puanı özelliği sundu . Bu, web sitesi sahiplerinin WordPress hızını ve performansını iyileştirmelerine ve genel WordPress güvenlik sorunlarını gidermelerine yardımcı oldu .

Yeni başlayanlar için biraz keyfi ve kafa karıştırıcı olan, yüzde cinsinden bir site sağlık puanı gösterdi. WordPress 5.3, ‘İyileştirilmesi Gerekiyor’ ve ‘İyi’ gibi bir durum mesajı aldı.

WordPress 5.3'te Site Sağlığı puanı

Giriş Ekranında Şifre Düğmesini Göster

WordPress 5.3, WordPress giriş ekranında bir gösteri şifresi düğmesi ekler. Bu gerçekten kullanışlı bir araçtır ve karmaşık şifreleri yazmayı ya da doğru bir şifre girdiğinizi görmenizi kolaylaştırır.

WordPress Yönetici E-posta Adresi Doğrulaması

Önceden, WordPress yönetici e-posta adresini Ayarlar »Genel sayfasından değiştirmenize izin verdi .

WordPress şifre sıfırlama ve adrese diğer bildirim e-postalarını gönderdiğinden, bu adres çok önemlidir.

WordPress 5.3, şimdi gelecekteki e-postaları kaçırmamak için yeni e-posta adresini doğrulamayı zorunlu kılar.

Site yöneticisi e-posta adresini doğrula

Not: Lütfen bir WordPress SMTP eklentisi kullandığınızdan emin olun , böylece WordPress sitenizin e-postaları aslında gelen kutunuza gelsin. WordPress’in e-posta göndermeme sorununu nasıl düzelttiğiyle ilgili kılavuzumuza bakın .

Hood Değişiklikleri Altında

WordPress 5.3, geliştiricilere yönelik tonlarca özellik ve iyileştirme sağlar. Aşağıdakiler başlık değişiklikleri altında en önemlilerinden bazılarıdır.

WordPress 5.3, ‘Arama motorlarını bu web sitesini dizine eklemekten vazgeç’ seçeneğini işaretlerken, arama motorlarının web sitelerini endekslemesini engellemek için daha iyi bir yol sunar. ( # 43590 )

PHP 7.4 ile Geliştirilmiş Uyumluluk. ( # 47441 , # 47704 , # 47746 , # 47783 )

Geliştiricilerin projelerinde daha verimli kullanmalarını sağlayacak olan tarih ve saat dilimi işlevselliğinin daha iyi ele alınması. 

Bir WordPress multisite ağında, geliştiriciler siteleri duruma göre filtreleyebilir. ( # 37392 , # 37684 )

Multisite şimdi veritabanı sürümünü meta olarak depolayacak ( # 41685 )

Umarız bu kılavuz WordPress 5.3’teki yenilikleri keşfetmenize yardımcı olmuştur. Bu sürümdeki blok düzenleyici geliştirmeleri için özellikle heyecanlıyız.

Bu makaleyi beğendiyseniz, lütfen WordPress video eğiticileri için YouTube Kanalımıza abone olun . Bizi Twitter ve Facebook’ta da bulabilirsiniz .

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

İlgilinizi çekebilecek diğer içerikler

Picture of destek

destek

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3.200'den fazla okuyucu

furkansaglam.com’u yeni içerikler için takip edin!