Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere Natro Hosting firmasında bulunan bir wordpress alt yapılı web sitesinin iletişim formları yani mail gönderimi yapılabilmesi için SMTP Mail Ayarları’nın nasıl olması gerektiğini göstereceğim.

Öncelikle aracı bir mail hesabı açmanız gerekmektedir

Mail hesabı açmak için natro.com da kendi panelinize giriş yapmalısınız. Sonra web sitenizi oluşturduğunuz hosting’in yönetim paneline girip. E-posta Sitesi yönetiminden Yeni E-posta Hesabı eklemeniz gerekmektedir.

Bu mail hesabı örneğin;
info@furkansaglam.com gibi olabilir.

Şimdi aracı mail hesabımızı açtık.

SMTP Mail Ayarları için wordress’imize bir eklenti yüklememiz gerekiyor.

Bu eklentinin adı SMTP Mailer eklentinin geliştiricisi naa986‘dır. bu eklentiyi geliştirerek bizim işimizi kolaylaştırdığı için ona teşekkür ediyoruz.

SMTP Mailer Eklenti
SMTP Mailer Eklenti

Eklenti yüklenip etkinleştirildikten sonra ayarların yapılması gerekmektedir.

SMTP Mail Ayarları

SMTP Host: Mail sunucunuzun adresini bu alanda belirtebilirsiniz. (Natro’da bulunan hizmetler için mail.furkansaglam.com şeklinde yazmanız gerekmektedir.)

SMTP Authentication: SMTP kimlik doğrulaması yapacağınız için bu bölüm “True” olarak kalmalıdır.

SMTP Username: Mail göndereceğiniz mail adresini yazmanız gerekmektedir. (örn: info@furkansaglam.com)

SMTP Password: Mail adresinizin şifresini yazmanız gerekmektedir.

Type of Encryption: Şifreleme methodu kullanmadığınız için bu alanı “No Encryption” olarak işaretleyebilirsiniz.

SMTP Port: Port numarasını 587 olarak kullanmanız gerekmektedir. (Farklı servis sağlayıcılar için port numarası değişkenlik gösterebilir.)

From Email Address: Mail gönderimlerinde gözükecek olan gönderici mail adresini yazmanız gerekmektedir. Bu alanın, SMTP Username ile aynı olması tavsiye edilmektedir.

From Name: Mail gönderimlerinde gözükecek olan gönderici isim alanıdır.

Disable SSL Certificate Verification: SSL kullanılmayacak olan sistemlerde işaretlenmesi gerekmektedir.

smtp mail ayarları örnek
smtp mail ayarları örnek

Yukarıdaki işlemleri tamamladıktan sonra, WordPress SMTP mail ayarı tamamlanmış olacaktır. Test için, “Test Email” sekmesini kullanarak mail gönderim ayarlarını test edebilirsiniz. Her şey yolunda ise; sisteminizde yüklü olan iletişim formlarını başarılı şekilde kullanmaya başlayabilirsiniz.

WordPress SMTP Mail Ayarları Videolu Anlatım

Bu ayarlar mail sisteminizi natro da barındırdığınız zaman sorunsuz şekilde çalışacaktır. Ama yandex ve gmail gibi mail sistemlerini kullandığınız zaman bu ayarlar hata verecektir ve çalışmayacaktır.

Bununla ilgili yazıyı da çok yakında sizlerle paylaşacağım. SMTP mail ayarlarıyla ilgili karşılaştığınız bir sorun olursa bu yazımın altına yorum olarak yazabilirseniz sizlere yardımcı olabilirim.