Ara
Close this search box.

En çok ihtiyaç duyduğunuz anda güvenilir WordPress eğitimleri.

Yeni Başlayanlar İçin WordPress Kılavuzu

12+

Yılların Dijital Deneyimi

638

Yayınlanan İçerik

7 En İyi Backlink Denetleyicisi Araçları – Ücretsiz ve Ücretli Seçenekler (Karşılaştırıldı)

Backlink Nedir ve Neden Önemlidir?

Geri bağlantı, başka bir web sitesinden web sitenize bir bağlantıdır. Arama motorlarının gözünde geri bağlantılar, sitenize verilen oylar gibidir. Ne kadar çok bağlantınız olursa, sitenizin arama motorlarında sıralaması o kadar yüksek olur.

Yine de tüm geri bağlantılar eşit oluşturulmaz. En iyi geri bağlantılar, büyük ve saygın web sitelerinden gelenlerdir. Spam veya şüpheli web sitelerinden gelen geri bağlantılar, sitenize aktif olarak zararlı olabilir.

All in One SEO veya Yoast gibi bir WordPress SEO eklentisi yükledikten ve en iyi uygulamaları izledikten sonra, bir sonraki adım backlink stratejinizi düşünmektir.

Sitenize geri bağlantı almanın birçok yolu vardır, ancak süreç her zaman siteniz ve rakipleriniz için mevcut geri bağlantıları kontrol etmek için bir geri bağlantı denetleyicisi kullanmakla başlar.

Bununla birlikte, herhangi bir web sitesinin geri bağlantılarını izlemek için en iyi araçlara bir göz atalım.

1. SEMRush

The SEMrush keyword tool's front page

SEMRush, bir geri bağlantı denetleyicisi için en iyi tavsiyemizdir. Piyasadaki en iyi anahtar kelime araştırma araçlarından biridir ve geri bağlantıları analiz etmenize izin veren birçok güçlü araca sahiptir.

Backlink özelliklerini kullanmak için SEMRush’a giriş yapın, ‘Backlink Analytics’i seçin ve araştırmak istediğiniz alan adını yazın. Daha sonra alan adı ve geri bağlantıları hakkında birçok bilgi göreceksiniz.

Analyzing backlinks with SEMRush

Bu genel bakışın herhangi bir bölümünde daha fazla ayrıntıya inmek isterseniz, tam raporu görüntülemek için o bölümün altındaki bağlantıyı tıklamanız yeterlidir.

Sitenizin hangi bağlantılara sahip olduğunu kontrol etmek için SEMRush’ı kullanabilirsiniz; bu, düşük kaliteli bağlantılar gibi sorunları belirlemenize yardımcı olabilir. Aslında, SEMRush, size bağlanan bir sayfanın toplam kaç bağlantısı olduğunu görmenize izin vererek bunu sizin için kolaylaştırır. Sayfada yüzlerce bağlantı varsa, bu onun spam içeren bir web sitesi olduğunu gösterebilir.

Rakiplerin geri bağlantıları söz konusu olduğunda, hangi yüksek yetkili sitelerin onlara bağlantı verdiğini, hangi anahtar kelimeler için sıraladıklarını ve çok daha fazlasını görmek için SEMRush’ı kullanabilirsiniz. Bu size kendi backlink yapınız için hedeflemeniz gereken tüm sitelerin bir listesini verebilir.

2. LinkMiner

The LinkMiner backlinks tool

LinkMiner, özellikle geri bağlantıları kontrol etmek için tasarlanmıştır. Bu, Mangools’tan bir araç, bu yüzden onu kullanmak için bir Mangools hesabına ihtiyacınız olacak.

Diğer araçlarda olduğu gibi, LinkMiner bağlantıları nofollow, silinen, yeni ve kayıp olarak filtrelemenize izin verir.

Denemek isteyeceğiniz kullanışlı özelliklerden biri, geri bağlantıları ‘favori’ etme yeteneğidir, böylece onlara kolayca geri dönebilirsiniz. Bu, rakiplerin geri bağlantılarının hedefleneceği bir kısa liste oluşturmanın harika bir yolu olabilir.

Bu özelliği, düzeltmek istediğiniz kendi geri bağlantılarınızdan herhangi birini takip etmek için de kullanabilirsiniz. Örneğin, kurtarmaya konsantre olmak istediğiniz kayıp geri bağlantıların bir listesini oluşturabilirsiniz.

The favorites list in LinkMiner

LinkMiner, SEMRush kadar tam özellikli olmasa da, kısıtlı bir bütçeniz varsa harika bir seçenektir.

Bir sitenin toplam geri bağlantıları ve en çok yönlendiren alan adları gibi ayrıntıları görüntülemek için muhtemelen Mangools’un SiteProfiler’ıyla birlikte kullanmak isteyeceksiniz.

3. Ubersuggest

The Ubersuggest tool

Ubersuggest, Neil Patel’in bir aracıdır. Ana araç anahtar kelime araştırma özellikleri sunar, ancak sitenizin geri bağlantılarının ayrıntılarını görüntülemek için kullanabileceğiniz bir Geri Bağlantı aracı da vardır.

Ubersuggest, bakmakta olduğumuz diğer araçlara benzer özelliklere sahiptir. Örneğin, size yeni geri bağlantıları, kaybettiğiniz geri bağlantıları, hangi geri bağlantıların nofollow olarak işaretlendiğini ve daha fazlasını gösterebilir.

The backlink report from Ubersuggest

Bu bilgileri görmek için ücretsiz sürümü kullanabilirsiniz, ancak her etki alanı için yalnızca az sayıda geri bağlantının ayrıntılarını alırsınız. Her şeyi istiyorsanız, Ubersuggest’in ücretli sürümüne yükseltmeniz gerekir.

Ubersuggest’in diğer araçları trafiği analiz edebilir ve anahtar kelime ve içerik fikirleri üretmenize yardımcı olabilir.

4. Ahrefs

The Ahref keyword tool's front page

Ahrefs, başka bir güçlü anahtar kelime araştırma aracıdır. SEMRush gibi kullanımı kolaydır. Size seçtiğiniz etki alanıyla ilgili bir genel bakış sunacak ve geri bağlantılarla ilgili birçok ayrıntıya göz atmak için ayrıntıya inebilirsiniz.

Ahrefs ayrıca kaybettiğiniz geri bağlantıları görmenizi gerçekten kolaylaştırır. Bunlar, bir zamanlar sahip olduğunuz, şimdi kaybolan bağlantılardır. Örneğin, web sitesi sahibi size bağlantı veren sayfayı silmiş olabilir.

Bozuk geri bağlantıları da tanımlayabilirsiniz. Bunlar, sitenize işaret eden, ancak 404 sayfanıza gelen bozuk bir URL kullanan bağlantılardır. Bunları düzeltmek için site sahibiyle iletişime geçmeniz gerekebilir.

Rakiplerin geri bağlantılarını incelerken, bunları ‘Bağlantı türüne’ göre filtreleyebilir ve kendiniz hedeflemek istediğiniz etki alanlarını tam olarak belirleyebilirsiniz.

Filtering backlinks with Ahrefs

Ahrefs’i sitenizdeki dahili bağlantıları incelemek için de kullanabilirsiniz. Yanlışlıkla nofollow eklemediğiniz dahili bağlantıları kontrol etmek için bunları filtreleyebilirsiniz, böylece bunları düzeltebilirsiniz.

5. Moz Pro

Moz Pro's signup page

Moz’un SEO araçları paketi Moz Pro, Link Explorer aracını içerir.

Bağlantı Gezgini size sitenizin ayrıntılı bir bağlantı profilini verebilir ve bu profili en fazla 4 rakibin profiliyle karşılaştırabilirsiniz. Bu, sizden farklı olarak neler yaptıklarını anlamanıza olanak tanır.

Comparing backlink profiles using Moz

Ayrıca, hangi sitelerin rakiplerinize bağlantı verdiğini ancak size bağlanmadığını görebileceğiniz Link Intersect adlı kullanışlı bir araca sahiptir. Bu siteler, bağlantı oluşturmak için hedeflemek için harika sitelerdir.

Baktığımız diğer araçlar gibi, Moz da kaybettiğiniz geri bağlantıları görmenize izin veriyor. Bu size bu bağlantıları değiştirmeye çalışma şansı verir.

Backlink araçlarının yanı sıra, Moz’un diğer tüm SEO araçlarına da erişebileceksiniz. Bunlar, sitenizi izlemek ve analiz etmek için Kampanyalar, arama motoru performansınızı değerlendirmek için Sıralama Kontrolü ve daha fazlasını içerir.

6. BuzzSumo

Buzzsumo's website

BuzzSumo, içeriğinizi ve rakiplerinizin içeriğini analiz etmenize izin vermek için tasarlanmıştır. Konu fikirleri bulmanın harika bir yoludur, ancak bunu geri bağlantı stratejinizde size yardımcı olması için de kullanabilirsiniz.

O anahtar kelime için en popüler içeriği veya o alandaki en popüler içeriği görmek için bir anahtar kelime veya alan adı yazabilirsiniz. Daha sonra, o içerik parçasının geri bağlantılarını görmek için sonuçlardan herhangi birinin yanındaki bağlantı simgesini tıklayabilirsiniz.

Checking the details of backlinks in Buzzsumo

Hatta belirli bir içerik parçasının URL’sini yazabilir ve yalnızca buna işaret eden geri bağlantıları görebilirsiniz. Bu, hangi sitelerin rakiplerinizin en iyi gönderilerine bağlantı verdiğini görmenin harika bir yolu olabilir.

Basit Geri Bağlantılar aracı, belirli bir URL’ye veya etki alanına bağlanan sayfaları bulmanızı sağlar. Bu, rakiplerinizin geri bağlantılarını bir bakışta görmenin kolay bir yoludur.

Son 24 saat ile son 5 yıl arasındaki çeşitli dönemlerden olanları görüntülemek için geri bağlantıları kolayca filtreleyebilirsiniz.

7. OpenLinkProfiler

OpenLinkProfiler website

OpenLinkProfiler, herhangi bir etki alanının geri bağlantılarını analiz etmenizi sağlayan ücretsiz bir araçtır. SEOProfiler’den (ücretli bir araç) gelir ve bağlantı verilerine ücretsiz erişim sağlar.

Web sitesi başına 1000 bağlantı indirebilirsiniz, ancak bunun için bir hesap oluşturmanız gerekir. Ayrıca sonuçları filtreleyebilir ve sıralayabilir, hangi bağlantıların izlenmediğini görebilir ve daha fazlasını yapabilirsiniz.

Geri bağlantıları filtrelemek için birçok farklı seçenek vardır ve bir sitenin bağlantılarının ne zaman alındığına bile bakabilirsiniz:

Checking the age of backlinks in OpenLinkProfiler

Ücretsiz olduğu göz önüne alındığında, etkileyici sayıda seçenek ve büyük miktarda veri sunar. SEMRush gibi ücretli araçların tüm özellikleri ve gücü için bir eşleşme olmayacak, ancak ücretli bir araç alamıyorsanız kullanmaya değer.

En İyi Backlink Kontrol Aracı Hangisi?

Bu geri bağlantı denetleyicilerinden herhangi biri, sitenizin geri bağlantılarını oluşturmanıza ve arama motorlarında daha üst sıralarda yer almanıza yardımcı olabilir. Bazıları diğerlerinden çok daha fazla yararlı bilgi sunar.

En iyi tavsiyemiz SEMRush. Piyasadaki en iyi SEO araçlarından biridir ve işinizi büyütmenize yardımcı olur.

Yine de kısıtlı bir bütçeniz varsa, LinkMiner ve Ubersuggest iyi bir değerdir. Ve OpenLinkProfiler tamamen ücretsizdir.

Bu makaleyi beğendiyseniz, lütfen WordPress video eğiticileri için YouTube Kanalımıza abone olun. Bizi Twitter ve Facebook’ta da bulabilirsiniz

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

İlgilinizi çekebilecek diğer içerikler

Picture of destek

destek

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3.200'den fazla okuyucu

furkansaglam.com’u yeni içerikler için takip edin!